Ostatnio na temat herbaty matcha, czyli zielonej herbaty w proszku, pojawia się w internecie dość dużo informacji. poradnikzdrowie.pl opublikował w listopadzie obszerny artykuł na jej temat – „MATCHA (zielona herbata w proszku) – właściwości. Jak parzyć matchę?” Jako źródło podano tekst opublikowany na portalu Polskie Agencji Prasowej: „Matcha poprawia metabolizm”.
W materiale PAP cytowane są wypowiedzi naukowców (nie podano szczegółów gdzie pracują). Teza tekstu zawarta jest we wstępie: „Matcha – sproszkowana zielona herbata – jest nie tylko idealną alternatywą dla pobudzającej kawy. To również cenione źródło antyoksydantów i, jak wynika z najnowszych badań, również sprzymierzeniec w odchudzaniu. Zdaniem badaczy matcha poprawia metabolizm.”
Obszerniejszy materiał został opublikowany na portalu www.poradnikzdrowie.pl. Tutaj zacytujemy tylko wstęp: „Matcha to zielona herbata w proszku, której właściwości są znane od tysiącleci, jednak dopiero teraz zdobywa ogromną popularność. To za sprawą naukowców, którzy przekonują, że matcha jest skarbnicą antyoksydantów – substancji mogących zapobiec rozwojowi m.in. nowotworów i chorób układu krążenia. Poza tym matcha to sprawdzony sposób na odchudzanie. Sprawdź, jakie jeszcze działania ma herbata matcha.”
Zachęcamy do zapoznania się z tekstami źródłowymi. Poniżej opisujemy w skrócie proces jej powstawania:
Oryginalna Matcha wytwarzana jest w niewielkich ilościach i z ogromną pieczołowitością. Na około miesiąc przed zbiorami plantacja herbaty jest osłaniana od promieni słonecznych za pomocą mat bambusowych. Selekcjonowane są tylko najmłodsze listki i bezpośrednio po zbiorze poddawane są działaniu gorącej pary wodnej, aby zatrzymać proces fermentacji. Później jeszcze wilgotne listki są poddawane zwijaniu i suszeniu, wtedy powstaje z nich jedna z najbardziej cenionych herbat pochodzących z Japonii, czyli Gyokuro (Drogocenna Rosa).
Jeśli zostaje pominięty etap zwijania i listki przechodzą od razu suszenie, to powstaje Tencha. Jest to susz herbaciany, z którego powstaje Matcha. W Japonii Tencha często jest dostępna w formie liściastej, jednak w Europie już nie dostaniemy jej tak łatwo. Suche liście są następnie rozcierane w kamiennych żarnach. Aby herbata zachowała swoje właściwości pośpiech na tym etapie jest niewskazany. Dlatego podczas rozdrabniania liści powstaje zaledwie kilkadziesiąt gramów herbacianego pyłu na godzinę.