Jun Shan

Jun Shan jest wyjątkową żółtą herbatą. Jej historia sięga aż dynastii Tang. Później była wytwarzana specjalnie dla kolejnych pięciu dynastii, a przywilej jej zaparzania dla Cesarza był ogromnym zaszczytem, lecz także wielkim ryzykiem. Zdarzało się, że za źle przyrządzoną herbatę Jun Shan, obcinano głowy.

Ten rodzaj herbat produkowany jest tylko w Chinach, w bardzo małych ilościach, dlatego herbata żółta bywa obiektem poszukiwań koneserów z całego świata, osiąga też bardzo wysokie ceny na rynku. Jej plantacje umiejscowione są na małej wyspie na rzece Dong Ting w prowincji Hunan.

Herbaty żółte są grupą pośrednią między herbatami zielonymi a oolongami. Najbardziej przypominają one jednak najwyższej jakości herbaty zielone, ponieważ źdźbła gotowej żółtej herbaty mają ciemny kolor o zielonkawym lub żółtawym odcieniu, szczególnie wyraźnym na wewnętrznej części liścia, gdy jest on słabo zwinięty. Herbaty żółte zalicza się do herbat lekko fermentowanych. Liście żółtej herbaty poddaje się procesowi men dui, w którym ulegają fermentacji nieenzymatycznej. Poszczególne gatunki tej herbaty różnią się tylko momentem, w którym przeprowadza się proces men dui oraz stopniem fermentacji.

Napar z żółtej herbaty jest koloru bladożółtego, ma świeży, niezwykle przyjemny smak, o prawie nie wyczuwalnej cierpkości i subtelny, delikatny aromat. Odbija się od ścianki porcelanowej filiżanki bladoróżową barwą – dzięki tej właściwości łatwo jest rozpoznać prawdziwą żółtą herbatę.