Napojem, który towarzyszy nam przy okazji codziennych posiłków, w pracy, podczas spotkań przy stole z pewnością jest herbata. Form, w jakich występuje, jest całe mnóstwo – począwszy od herbaty w saszetkach, poprzez granulowaną, a na liściach skończywszy. Czy jednak wiesz, jak ją przechowywać, by nie straciła swoich walorów? Oto kilka wskazówek.
Wybierz suche miejsce
Aby herbata nadawała się do zaparzania, przede wszystkim musi być przechowywana w suchym miejscu, gdzie nie będzie miała szansy na to, by zawilgnąć.
Mokra torebka herbaty nie tylko nie nadaje się już do dalszego zaparzania, ale może po kilku dniach zapleśnieć. Dlatego, gdy tylko kupisz herbatę, schowaj ją z dala od wody lub innych mokrych rzeczy.
Chroń przed innymi zapachami
Herbatę cechuje higroskopijność, a więc zdolność do wyłapywania wilgoci z otoczenia oraz pochłaniania otaczających zapachów.
Dlatego, jeżeli chcesz dodatkowo zabezpieczyć swoją herbatę, przede wszystkim trzymaj ją z daleka od kawy, przypraw i innych pachnących produktów. Dzięki temu herbata zachowa swój oryginalny charakter i smak.
Postaw na odpowiedni pojemnik
Z reguły wystarczającym rozwiązaniem jest przechowywanie herbaty w oryginalnym opakowaniu. Dzięki temu w wygodny sposób rozpoznasz, z jakim typem tego produktu masz do czynienia: czy to herbata owocowa, czarna czy z innymi aromatami. Herbata zamknięta w takim opakowaniu nawet po otwarciu nie powinna utracić swojego zapachu.
Z drugiej strony, opakowania od producenta zwykle są wykonane z papieru, a ten narażony jest na działanie wilgoci i innych czynników zewnętrznych. Najlepiej więc umieść herbatę w szczelnym pojemniku wykonanym np. z bezpiecznej stali, która nie wchodzi w interakcje z pożywieniem.
Unikaj wysokich temperatur
Zbyt wysoka temperatura nierzadko sprzyja utlenianiu się herbaty, dlatego zadbaj o to, by przechowywać ją w chłodnym miejscu. Co więcej, wiele typów herbat, np. tych ziołowych, powinno być trzymanych nawet w kilku stopniach, by spowolnić utlenianie.
Odstaw herbatę do innego kubka
Wiele typów herbat nadaje się nie tylko na jedno zaparzenie, ale można z nich stworzyć kilka porcji. Dlatego zamiast od razu wyrzucać herbatę do kosza, zrób z niej więcej filiżanek albo odstaw, np. torebkę do innego kubka. Gdy znowu najdzie Cię ochota na herbatę, zalej saszetkę ponownie.
Podobnie postąp w przypadku herbaty uzyskiwanej z liści. Jeżeli producent wskazuje, że taka herbata nadaje się do kilkukrotnego zaparzenia, możesz działać dwutorowo:
- albo postawić na zaparzacz, do którego wsypujesz herbatę i po zaparzeniu wyjmujesz go. Dzięki temu masz do dyspozycji liście herbaty w zaparzaczu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by za jakiś czas umieścić je w innym kubku i ponownie wykorzystać;
- albo pozostawić liście herbaty na dnie filiżanki i gdy wypijesz napój, po prostu dolać wody.
Pamiętaj, żeby czym prędzej skorzystać z tak odstawionej herbaty. Zbyt długie przechowywanie namokniętej torebki albo mokrych liści nie tylko nie wpłynie korzystnie na walory smakowe takiego napoju, ale może także przyczynić się do pojawienia się pleśni. Nie należy pić herbaty z torebek czy z liści, na których pojawiła się pleśń.
Przechowuj herbatę w czajniku do zaparzania
Jeżeli wiesz, że konkretna porcja herbaty ma większy potencjał niż tylko na jedną filiżankę, wykorzystaj go, robiąc większą porcję tego napoju w czajniku. Tym samym, kilka saszetek czy kilka łyżek herbaty liściastej może być od razu eksploatowanych i przechowywanych bezpośrednio w czajniku.
Zamiast przechowywać – pij i częstuj bliskich
Pamiętaj, że każda herbata ma okres ważności. Zwykle jest on bardzo długi, jednak i ten produkt może kiedyś się przeterminować. Zamiast więc czekać na dobrą okazję, zaproś swoich bliskich. Przygotuj zestawy kubków, wsyp do nich herbatę albo umieść saszetkę, nastaw czajnik na indukcję albo inne urządzenie grzewcze, np. kuchenkę elektryczną, a następnie zalej herbatę zagotowaną wodą.
Wrzątek zarezerwowany jest dla herbaty czarnej, natomiast tę zieloną zalej wodą o niższej temperaturze, najwyżej 70-80 st. Celsjusza. Dzięki temu nie straci swojego smaku i właściwości.
Artykuł partnera.