Herbata z ziela miodunki (płucnika) remedium na choroby dróg oddechowych

Herbata z ziela miodunki (płucnika) remedium na choroby dróg oddechowych
Nie od dziś wiadomo, że herbaty przyrządzone z ziół mogą pomóc nam w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Co więcej, mogą przyczyniać się także do utrzymywania naszego ciała w dobrej kondycji.
Mimo to, istnieją zioła, których właściwości zostały przez nas nieco zapomniane. Jedną z takich roślin jest miodunka. Tymczasem herbata z miodunki może pomóc nam cieszyć się doskonałym zdrowiem. Sprawdźmy jakie ma właściwości.

Ziele miodunki – charakterystyka

Miodunka to ziele, które przez wielu z nas zostało nieco zapomniane. Tymczasem jest niezwykle powszechną rośliną ozdobną, którą znaleźć możemy w co drugim polskim ogródku. To niewielka, rosnąca do około 30 centymetrów bylina, która pochodzi z Europy. Poza ogrodami możemy spotkać ją również w liściastych lasach. Miodunka preferuje gleby próchnicze, choć rośnie również na innych. Co ciekawe, od ich rodzaju zależy kolor kwiatów tego ziela. To co wyróżnia miodunkę na tle innych roślin to niezwykle efektowne, nakrapiane listki. To właśnie z powodu ich stała się nie tylko zielem leczniczym, ale również rośliną ozdobną. Jak sama nazwa wskazuje, miodunka jest rośliną miodną, która przyciąga do siebie zarówno pszczoły, jak i motyle. Miodunka to roślina, która posiada zaostrzone na szczycie lancetowate liście. Są one twarde oraz lekko owłosione. Poza tym, miodunka posiada także kanciastą pojedynczą łodygę. Jeśli chodzi o kwiaty miodunki są one umieszczone na owłosionych szypułkach. Mogą mieć różne kolory – od intensywnie niebieskich, poprzez fioletowe aż po czerwonych. Kwiatostany są luźne, zaś same kwiatki niewielkich rozmiarów. Miodunka jest rośliną, która wcześnie się rozwija. Już w marcu rozwija zarówno swoje liście, jak i kwiaty. Swój żywot kończy zazwyczaj z końcem maja.

Herbata z miodunki – samodzielnie zbierane zioła czy gotowa mieszanka

Miodunka to powszechnie występująca roślina dlatego też wiele osób decyduje się na jej samodzielne zbiory. Aby jednak były one udane należy przeprowadzać je w odpowiedni sposób. Jeśli zależy nam na tym, by ziele miodunki było jak najbardziej skuteczne i posiadało wszystkie swoje cenne właściwości zbiory kwiatostanów i liści możemy zacząć już wczesną wiosną w okolicach marca. Same liście mogą być zbierane jeszcze przez dwa miesiące – do maja. Aby uzyskać zdrową i aromatyczną herbatę z miodunki nasze zbiory suszymy w luźnej wiązce lub luźno ułożone na papierze. Temperatura, której suszymy rośliny nie powinna być wyższa niż 35 stopni. Jeśli nie masz dostępu do ziela lub zwyczajnie brakuje ci czasu na zbiory i suszenie nie martw się – herbata dostępna w dobrych sklepach zielarskich jest tak samo skuteczna a przy tym pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Na co pomaga herbata z miodunki?

Inną nazwą miodunki jest płucnik, co może nieco wskazywać na to, jaki rodzaj dolegliwości łagodzi herbata z miodunki. Opinie osób, które po nią sięgają potwierdzają, że jest to doskonały środek na kaszel. Wspaniale sprawdza się nie tylko w przypadku objawów wywołanych przeziębieniem czy grypą, ale również w chorobach poważnych i przewlekłych takich jak astma, rozedma płuc, zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Roślina ta zawiera śluz, który doskonale osłania błony śluzowe krtani, gardła i oskrzeli. Co więcej, w składzie herbaty z miodunki znajdziemy również garbniki, które doskonale pobudzają odruchy wykrztuśne. Warto przy tym wskazać, że dzięki temu, że przyspiesza gojenie minimalizuje ryzyko powstawania bliznowaceń i zwapnień płuc. Mówiąc o właściwościach jakie posiada herbata z miodunki warto przypomnieć również o tym, że działa moczopędnie, dzięki czemu często wykorzystywana jest w profilaktyce nerek. Herbata z tego ziela może również pomóc w przypadku biegunki. Herbata przyrządzona z ziela miodunki jest całkowicie bezpieczna – nie powoduje żadnych dolegliwości czy skutków ubocznych. Pamiętać należy jedynie o tym, żeby nie przekraczać dawkowania 2-3 filiżanek dziennie. W przeciwnym razie herbata ta może przyczynić się do powstawania zaparć.

Stosowanie nie tylko wewnętrzne

Mówiąc o herbacie z miodunki nie sposób nie wspomnieć o tym, że może ona być stosowana nie tylko jako napój, ale również preparat, który pomaga w wielu problemach skórnych. Ziele miodunki ma zbawienny wpływ na rany – łagodzi krwawienie, przyspiesza gojenie ran oraz działa ściągająco i antyseptycznie. To jednak nie wszystko miodunka koi i łagodzi zmiany skórne – może więc pomóc ci także w leczeniu trądziku. Zioło to przyczynia się także do odnowy komórkowej dzięki czemu skóra wygląda promiennie. Napar z miodunki możemy wykorzystywać również do płukania włosów. przyczyni się do wzmocnienia cebulek włosowych oraz sprawi, że odzyskają one naturalny blask i sprężystość. Jak widać – zastosowań miodunki jest więc naprawdę sporo.

W jaki sposób przygotowywać herbatę i napary z miodunki?

Miodunkę można wykorzystywać na wiele sposobów. Poza wspomnianą już herbatą, możemy przygotować także odwar a także tonik. Zacznijmy jednak od tego w jaki sposób,przygotować herbatę. Aby zachowała pełnię swoich właściwości i bogaty skład, herbatę należy zaparzać z dwóch łyżeczek suszonego lub świeżego ziela miodunki. Listki należy zaparzać przez około 15 minut. Jeśli chcemy przygotować odwar, który doskonale sprawdza się do stosowania zewnętrznego miodunkę należy zaparzać przez 30 minut. Wówczas może służyć nam do przemywania skóry lub jako dodatek do kąpieli. Miodunkę możemy wykorzystać także w pielęgnacji skóry. Wystarczy, że przygotowany wcześniej odwar (100 ml) połączymy z 50 ml octu winnego. To doskonały środek, który łagodzi podrażnienia i sprawia, że skóra staje się promienna i zdrowo wyglądająca. Podsumowując, miodunka jest rośliną, o której warto pamiętać. Herbata z niej może bowiem pomóc nam w łagodzeniu wielu dolegliwości. Jeśli więc cenisz sobie naturalne metody leczenia – zadbaj o to, by herbatka z miodunki znalazła się w twojej szafce. Z pewnością przyda się niejeden raz. Przekonało się o tym już wiele osób, zarówno tych, które zmagają się ze schorzeniami płuc, jak i te, które chcą dbać o swoją urodę.
Mimo to, istnieją zioła, których właściwości zostały przez nas nieco zapomniane. Jedną z takich roślin jest miodunka. Tymczasem herbata z miodunki może pomóc nam cieszyć się doskonałym zdrowiem. Sprawdźmy jakie ma właściwości.