Zmiany stylu życia i profilaktyka przy atopowym zapaleniu skóry

profilaktyka przy atopowym zapaleniu skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się suchą, zaczerwienioną i swędzącą skórą. Jest to jedna z najczęstszych chorób alergicznych, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W tym artykule dowiesz się, czym jest atopowe zapalenie skóry, jakie są jego przyczyny i objawy, jak je diagnozować i leczyć, oraz jak zmienić styl życia i zapobiegać nawrotom choroby.

Profilaktyka. Jak dbać o skórę z atopowym zapaleniem skóry?

Najlepsze sposoby na atopowe zapalenie skóry? To przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja oraz unikanie i łagodzeniu czynników, które mogą nasilać objawy i wywoływać zaostrzenia choroby. Takimi czynnikami są: Alergeny, czyli substancje, które wywołują nadmierną reakcję układu odpornościowego i stan zapalny skóry.. Przykładami alergenów są pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, jaja, mleko, orzechy, gluten, nikiel, lateks, a nawet perfumy. Warto zidentyfikować alergeny, które nasilają objawy AZS, przy pomocy testów alergologicznych. Bardzo pomaga prowadzenie dziennika żywieniowego i obserwacja reakcji skóry. Bywa, że trzeba łagodzić reakcję alergiczną, poprzez stosowanie leków, zgodnie z zaleceniami lekarza. Substancje drażniące, które wywołują podrażnienie, wysuszenie i uszkodzenie bariery skórnej. Mogą one być pochodzenia chemicznego, fizycznego, mechanicznego lub termicznego. Należą do nich detergenty, rozpuszczalniki, alkohol, kwasy, zasady, metale, włókna syntetyczne, wełna, piasek, kurz, ciepło, zimno, czy wiatr.  Należy zdecydowanie unikać kontaktu z tego typu substancjami i chronić skórę przed czynnikami atmosferycznymi. Infekcje to zakażenia skóry bakteriami, wirusami lub grzybami. Powodują pogorszenie stanu skóry, zwiększenie stanu zapalnego, powstanie ropnych krost, pęcherzyków, strupów, czy blizn. Mogą one być spowodowane przez własną florę bakteryjną, która przenika przez uszkodzoną barierę skórną, lub przez zewnętrzne drobnoustroje. Przykładami infekcji są gronkowcowe zapalenie skóry, opryszczka, liszajec, czy grzybica. By uniknąć zakażenia należy dbać o higienę skóry, a także unikać drapania i otarć.

Pielęgnacja. Jak troszczyć się o skórę z AZS?

Pielęgnacja jest niezbędnym elementem leczenia i profilaktyki AZS i powinna być stosowana codziennie, niezależnie od fazy choroby. Opiera się ona  na trzech krokach: oczyszczaniu, nawilżaniu i natłuszczaniu skóry.
  1. Oczyszczanie skóry polega na usuwaniu zanieczyszczeń, nadmiaru sebum, potu, martwego naskórka, alergenów i drobnoustrojów z powierzchni skóry. Powinno być delikatne, przy użyciu ciepłej, ale nie gorącej wody i łagodnych środków myjących, takich jak syndety, olejki, czy emulsje. Środki myjące powinny być bezzapachowe, hipoalergiczne, o obojętnym lub lekko kwaśnym pH, i zawierać substancje nawilżające i natłuszczające. Po umyciu skóry, należy ją delikatnie osuszyć, nie trzeć, a klepać ręcznikiem.
  2. Nawilżanie skóry polega na dostarczaniu i zatrzymywaniu wody w warstwie rogowej naskórka, co zapobiega odwodnieniu i poprawia elastyczność.  Preparaty nawilżające skórę z AZS powinny być bezzapachowe, hipoalergiczne, i zawierać substancje nawilżające, takie jak gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik, czy glikol propylenowy.
  3. Natłuszczanie skóry polega na dostarczaniu i zatrzymywaniu lipidów w warstwie rogowej naskórka, co zapobiega utracie wody i wzmacnia barierę skórną.Idealnie nadają sie do tego maści, olejki, czy wazelina. Preparaty natłuszczające również muszą być bezzapachowe, hipoalergiczne, i oczywiście muszą zawierać substancje natłuszczające, takie jak oleje roślinne, woski, lanolina, czy parafina.
Artykuł sponsorowany.