Każda herbata ma swój aromat. Czy wiecie, że fachowcy potrafią rozpoznać w zapachu herbaty aromat… warzywny i słodowy? Warzywami pachną ponoć herbaty niefermentowane a fermentowane mają zapach słodowy.
Aromat herbaty powstaje dzięki olejkom eterycznym i ich reakcjom z kwasami organicznymi znajdującymi się w naparze. Najsilniejszy aromat herbata wydziela podczas pierwszych dwóch, trzech minut zaparzania. Po więcej niż sześciu minutach – aromat się ulatnia prawie całkowicie.
Pamiętajmy, że różnicując czas parzenia herbaty wpływamy na jej aromat – krótkie parzenie powoduje, że teina nie wiąże się z garbnikami, więc napar jest orzeźwiający i pobudzający, dłuższe z kolei daje nam napar o działaniu relaksującym.
Herbaciarze, którzy znają się na herbacianej olfaktologii (czyli nauki o zapachach) rozpoznają herbatę po zapachu. Herbaty niefermentowane pachną warzywami, średnio fermentowane – mają zapach owocowy lub kwiatowy a całkowicie sfermentowane – pachną słodem. Herbatę wąchają na sucho i podgrzewając liście, wąchają liście po wsypaniu do wyparzonego przed chwilą czajniczka, po zalaniu wodą i po kolejnych parzeniach. Na końcu – wąchają fusy herbaciane. Używają do tego „lotosu” herbacianego i „czarek do słuchania zapachu”.