Herbata matcha odchudza?

Portal internetowy tipy.pl opublikował artykuł pt. „Jak schudnąć za pomocą herbaty matcha i mleka?”. W ciągu jednego dnia możemy ponoć schudnąć od 0,5 do 2 kg.

Oryginalna Matcha wytwarzana jest w niewielkich ilościach i z ogromną pieczołowitością. Na około miesiąc przed zbiorami, plantacja herbaty jest osłaniana od promieni słonecznych za pomocą mat bambusowych. Zbierane są tylko najmłodsze listki i bezpośrednio po zbiorze poddawane są działaniu gorącej pary wodnej, aby zatrzymać proces fermentacji. Później listki suszy się (taka herbata to Tencha) i  rozciera w kamiennych żarnach. Podczas rozdrabniania liści powstaje zaledwie kilkadziesiąt gramów herbacianego pyłu na godzinę.

Sposób na odchudzanie przedstawiony na portalu tipy.pl: „Do przygotowania mieszanki potrzebujesz 1,5 litra mleka migdałowego i 2 łyżki herbaty matcha. (…) Zagotuj mleko i ostudź je 70 st C. Upewnij się, że mleko jest gorące, a nie ciepłe. Dodaj 2 łyżki zielonej herbaty matcha. Zamieszaj i przykryj całość, pozostawiając na 20 minut do zaparzenia. Przecedź koktajl przez sitko lub gazę i pij po jednej szklance co 2 godziny.”

Według autorów tekstu „Robiąc jednodniową kurację możesz liczyć na utratę od 0,5 kg do 2 kg, ponieważ ta mikstura usuwa nadmiar płynów z organizmu. Ta dieta powinna być stosowana wyłącznie przez 1 dzień i nie więcej niż 2 razy w miesiącu.”

Oczywiście, jak podają autorzy, należy pić dużo wody. Dieta ta nie jest wskazana dla osób z nietolerancją laktozy, niskim ciśnieniem krwi, z chorobami pęcherza i nerek.