Flush to…

Flush to słowo oznaczające zbiory herbaty pochodzącej z indyjskich plantacji herbacianych.

First Flush to susz herbaciany przygotowany z pierwszych w danym sezonie, najświeższych listków porastających herbaciany krzew. Listki te zrywa się najczęściej od połowy marca do kwietnia, są deliaktne, kolorystycznie mogą przypominać herbaty zielone (wyższe partie górskie), napar z nich jest delikatny i jasny, raczej w odcieniach od słomkowego (wysokogórskie) do lekko pomarańczowego (niziny), smak i zapach naparu jest kwiatowy i lekko owocowy, dosyć delikatny. Trzeba je mocno zaparzyć, żeby poczuć goryczkę – szczególnie te z wysokich partii gór.

Second Flush to herbata  z drugiego zbioru (czerwiec – lipiec). Liście zerwane w tym okresie są ciemniejsze, nie mają młodych tipsów. Napar z liści z drugiego zbioru osiada bardziej intensywny i złożony smak niż First Flush. Ma wyraźniejsze bursztynowe zabarwienie. Smak od  mocno owocowego do lekko korzennego, orzechowego.

Autumnal Flush – herbata z późnych jesiennych zbiorów, po sezonie deszczowym. Posiada intensywny kolor i pełny korzenno-orzechowy smak. Stosuje się ją najczęściej do produkcji popularnych herbat ekspresowych. Doskonale smakuje z mlekiem.