Esencja herbaciana

Esencję przygotowuje się w czajniczku – zalewając susz herbaciany wodą o odpowiedniej temperaturze. Od czasu zaparzania i temperatury wody zależą właściwości esencji – czy będzie pobudzająca, uspokajająca, gorzka a może – jak jodyna – dezynfekująca?

Przygotowywanie esencji w małym czajniczku wywodzi się z Rosji. Do dziś często przygotowuje się tam herbatę w samowarze – w dolnej części wrze woda, a na górze, ogrzewany parą, znajduje się czajniczek z esencją herbacianą. Z czajniczka mocny napar herbaciany wlewamy do filiżanek i rozcieńczamy gorącą wodą.

Turcy przygotowują swą esencję kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut. Wykorzystują do tego dwa dzbanki umieszczone jeden na drugim – w dolnym gotują wodę, zalewają nią susz herbaty w górnym dzbanku, następnie dolewają wody do dolnego – i gotują po raz drugi. Górny dzbanek z esencją jest przez cały czas ogrzewany parą z dolnego. Tak przygotowaną esencję herbacianą rozlewamy do szklanek i uzupełniamy gorącą wodą.

W dalekiej Azji esencję herbacianą stosuje się czasami do… odkażania ran. Długo gotowanym wywarem z liści herbacianych, po ostudzeniu, przemywa się rany i bandażuje. Tak mocna esencja herbaciana działa ponoć skuteczniej niż wywar z kory dębu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Ciasteczka do herbatki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.