Eliksir z herbaty?

Eliksir to magiczna substancja, zapewniająca wieczną młodość, natychmiastowe wyzdrowienie. Określano tak również leki – zwykle w płynie – mające niebywale silne i szybkie działanie. Potocznie eliksirem nazywano również wyjątkowo smaczny, aromatyczny napój lub trunek.

Eliksirem nazywano również herbatę, uznając ją przed laty za lecznicze zioło. Najnowsze badania naukowe potwierdzają intuicję dawnych mistrzów – herbata rzeczywiście ma wiele właściwości zdrowotnych. Kofeina zawarta w liściach (nazywana teiną) działa pobudzająco i orzeźwiająco. Lekarze wychwalają też zawarte w herbacie przeciwutleniacze. Wspomagają one organizm m.in. w walce z szybkim starzeniem się komórek, chorobami serca, udarami.

Eliksirem młodości lub eliksirem życia nazywano herbatę białą –  a to dlatego, że zawiera duże stężenie polifenoli, chroniących przed działaniem wolnych rodników, które odpowiedzialne są za postępujący proces starzenia. Stężenie polifenoli w herbacie białej jest ponad dwukrotnie wyższe niż w zielonej. Ekstrakt z białej herbaty stanowi składnik pielęgnacyjnych preparatów kosmetycznych, które działają na skórę nawilżająco, koją i regenerują, przywracają blask i witalność oraz zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Biała herbata zawiera także znaczne ilości witaminy C, wpływającej pozytywnie na system immunologiczny, a dzięki wysokiemu stężeniu teiny, działa pobudzająco i ułatwia koncentrację.

Czerwony eliksir  – to według starożytnych Chińczyków herbata  Pu-Erh. Znana już była w czasach dynastii Tang. Z jej dobrodziejstw początkowo mógł korzystać jedynie Cesarz – dlatego nazywana była równie eliksirem cesarza. Herbata produkowana była w niewielkich ilościach, w trudno dostępnych grotach. Czerwona herbata zawiera między innymi: garbniki, alkaloidy, flawonoidy, minerały (wapń, magnez, cynk, mangan, miedź, selen) oraz witaminę C. Pu-Erh obniża poziom cholesterolu we krwi, wspomaga pracę wątroby, oczyszcza organizm i walczy z nadwagą.