Każdy zna smak kaktusa. Chociaż nie kosztował samego kaktusa to w każdym sklepie dostępne są napoje lub lody o smaku kaktusa. Teraz możemy także dostępna jest w wielu sklepach herbata kaktusowa.
Opuncja figowa
Figa kaktusowa, czyli
owoc opuncji – wyrasta na wysokość nawet do 5 metrów. Pierwotnie
opuncja figowa była uprawiana w Ameryce Środkowej i Południowej, a
przede wszystkim w Meksyku. Szacuje się że rocznie jej uprawy dostarczają 3 milionów ton owoców. Na jednym takim kaktusie dojrzewa od 100 do 200 owoców. Sama figa waży od 100 do 160 gramów.
Owoce mają barwę żółtą poprzez pomarańczowe do czerwone. Ten gatunek opuncji ma częściowo zdrewniałe pień i konary. Owoce oraz pędy są pokryte wypustkami w równych odstępach.
Spożywane na surowo zawierają wiele składników tj. wapń, fosfor i witaminę C. Figa kaktusowa wykorzystywana jest
do produkcji kremów nawilżających, mydeł i innych kosmetyków. Znajduje także zastosowanie w medycynie ludowej i przy produkcji środków klejących czy papieru oraz soków, galaretek, przetworów i jako dodatek do herbat.
Roślina ta została przetransportowana do innych krajów, tj. Afryka Południowa, Indie czy Australia. Obecnie mieszkańcy tych państw postrzegają opuncję jako rodzimą roślinę. Natomiast do Europy pierwsze owoce dotarły prawdopodobnie pod koniec XV wieku – po powrocie wyprawy Krzysztofa Kolumba.
Kaktus czaruje nas nie tylko swoim wyjątkowym wyglądem czy smakiem soku. Ma także
szerokie zastosowanie prozdrowotne – warto go wpisać do codziennej diety. Opuncja zawiera składniki wspomagające
leczenie i łagodzenie reumatyzmu oraz pomaga w przypadku silnych, przewlekłych biegunek. Okłady z nich wykonane wspaniale leczą poparzenia, zadrapania i drobne rany. Znajdują też zastosowanie
w łagodzeniu skutków ubocznych po chemioterapii. Wycisza zapalenie stawów oraz objawy cukrzycy. Pozwala zwalczyć wewnętrzne pasożyty, a także poprawia krążenie. Normuje ciśnienie tętnicze i pracę serca.
Herbata zielona kaktusowa
Zielona herbata Sencha produkowana jest w Chinach, w prowincji Zhejiang. Liście potrzebne do naparu pochodzą z wczesnych zbiorów, czyli od kwietnia do końca maja. Nazwa Sencha oznacza po prostu herbata duszona. Odnosi się do sposobu produkcji tej herbaty. Podlegają takiej samej obróbce jak w Japonii. Jednak odróżnia się większą delikatnością, niż Sencha produkowane w Japonii.
Proces produkcji polega na podprażeniu liści na sucho, czyli bez pary wodnej. Może się to odbywać w kotle lub patelni. Liście naparu są długie, płaskie o jasnozielonej barwie. Po zaparzeniu znacznie zwiększają objętość. Napar o intensywnej zielono-żółtej barwie i przyjemnym trawiastym smaku. Można parzyć wielokrotnie – kolejne napary mają dużo więcej słodyczy.
Herbata zielona kaktusowa to mieszanka na bazie klasycznej chińskiej Senchy w połączeniu z kwiatem opuncji figowej. Jest wyśmienita i delikatna ma bardzo świeży smak, idealna do zimnego parzenia. Ważne, aby parzyć łyżeczkę herbaty 2-3 minuty w temperaturze 70 st.C.
Herbata z opuncją może być parzona kilkakrotnie – do czterech razy. Każde kolejne parzenie należy wydłużyć o 30-60 sekund. Po tej czynności oddziel liście od naparu. Należy zwrócić uwagę, aby nie przekroczyć czasu parzenia – herbata może nabrać goryczy.
Herbata kaktusowa właściwości
Do aromatyzowania herbaty używa się głównie kwiatów opuncji. Herbata zielona to lek stosowany w medycynie chińskiej od ponad tysiąca lat. Głównie znajdują zastosowanie przy takich dolegliwościach jak: ospałość, zaburzenia trawienia, bóle głowy, kłopoty ze wzrokiem, zatrucia alkoholowe i rozstrój żołądka.
Herbata kaktusowa właściwości prozdrowotne, tj. przede wszystkim ma zbawienny wpływ na rozjaśnienie umysłu, poprawia pamięć oraz ułatwia koncentrację.
Herbata z opuncji bardzo korzystnie wpływa także na układ sercowo-naczyniowy. Znacząco zmniejsza ryzyko zawału serca i miażdżycy tętniczej.
Sencha kaktusowa obniża ciśnienie krwi oraz ryzyko zakrzepów. Należy także wspomnieć o profilaktyce nowotworowej, gdzie pomaga wielu osobom. Dodatkowo wzmacnia zęby i chroni przed próchnicą.