Cytrulina – aminokwas zwiększający poziom tlenku azotu

cytrulina

Cytrulina jest aminokwasem naturalnie wytwarzanym w ludzkim organizmie, który można dostarczać do ustroju również wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów diety. To związek doceniany wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie, który może przyczyniać się do zwiększenia poziomu tlenku azotu, a także może poprawiać efektywność treningową i przyspieszać powysiłkową regenerację ustroju.

Cytrulina jest aminokwasem naturalnie wytwarzanym w ludzkim organizmie, który można dostarczać do ustroju również wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów diety. To związek doceniany wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie, który może przyczyniać się do zwiększenia poziomu tlenku azotu, a także może poprawiać efektywność treningową i przyspieszać powysiłkową regenerację ustroju.

Czym jest cytrulina i jakie są źródła aminokwasu?

Cytrulina to pochodna ornityny, będąca aminokwasem niebiałkowym, czyli substancją, która nie uczestniczy w syntezie białek. To endogenny związek, który może być wytwarzany w organizmie człowieka z glutaminy, jednak składnik można znaleźć również w żywności – za źródła cytruliny uznaje się produkty spożywcze, takie jak melon, ogórek, dynia czy arbuz. Niewielkie ilości aminokwasu można znaleźć również w orzechach czy w suchych nasionach roślin strączkowych.

Cytrulina – dla kogo? Kto powinien korzystać z suplementów diety zawierających L-cytrulinę?

L-cytrulina stanowi związek, który często jest wykorzystywany jako składnik przedtreningowych suplementów diety. To aminokwas rekomendowany wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie niezależnie od płci i poziomu zaawansowania. Cytrulina może być z powodzeniem wykorzystywana przez adeptów sportów siłowych, jak również przez pasjonatów dyscyplin wytrzymałościowych. Z substancji mogą korzystać doświadczeni zawodnicy, a także początkujący miłośnicy wysiłku fizycznego.

L-cytrulina może okazać się pomocna również w gronie osób starszych i wśród mężczyzn, którzy borykają się z dysfunkcjami seksualnymi.

Jakie jest działanie cytruliny? Cytrulina – właściwości i wpływ na organizm człowieka

L-cytrulina to aminokwas, który uczestniczy w cyklu mocznikowym, znanym również jako cykl Krebsa. Tym samym związek może wspomagać usuwanie z organizmu szkodliwych substancji, do których można zaliczyć m.in. amoniak. Co więcej, cytrulina może stymulować syntezę białek w mięśniach szkieletowych, co może zmniejszać ryzyko sarkopenii.

Ponieważ cytrulina może być przekształcana w organizmie człowieka w argininę, związek może wspomagać produkcję tlenku azotu, jednocześnie przyczyniając się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi, a tym samym do wsparcia transportu tlenu i składników odżywczych. Rozszerzenie naczyń krwionośnych spowodowane zwiększoną syntezą tlenku azotu może natomiast sprzyjać obniżeniu ciśnienia krwi, a także może pozytywnie wpływać na erekcję.

L-cytrulina jest doceniana przez osoby aktywne fizycznie nie tylko ze względu na zwiększoną syntezę tlenku azotu. Związek może również pozytywnie oddziaływać na efektywność treningową, powodować wzrost wydolności fizycznej i sprzyjać poprawie siły oraz wytrzymałości. Co więcej, cytrulina może korzystnie oddziaływać na regenerację organizmu po zakończeniu uprawiania ćwiczeń i może zmniejszać uczucie zmęczenia oraz bolesność mięśniową.

Suplementy diety z cytruliną

L-cytrulina stanowi popularny związek, który wchodzi w skład wielu suplementów diety. Najczęściej aminokwas można znaleźć w przedtreningówkach, gdzie związek występuje samodzielnie lub wraz z innymi składnikami, takimi jak np. alfa-ketoglutaran L-argininy AAKG czy też kreatyna. Preparaty zawierające cytrulinę występują w postaci shotów, kapsułek, a także w proszku czy w formie tabletek, a dopasowanie właściwego produktu do ustroju sportowca zależy od potrzeb i preferencji zawodnika.

Poszukując wysokiej jakości suplementu diety z cytruliną warto zapoznać się z ofertą marki OstroVit – https://ostrovit.com/pl/menu/cytrulina-18858.html. Szeroki wybór produktów, które wyróżniają się prostym składem i bogactwem wartościowego związku, sprawia, że każdy konsument znajdzie wśród dostępnych preparatów produkt odpowiadający indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. 

Artykuł promocyjny.