Boski Rolnik

O tym jak ludzie nauczyli się pić herbatę legend jest wiele. Również na naszej stronie internetowej często je przytaczaliśmy. Ostatnio w ręce nam wpadła ciekawa książka: „Przewodnik po świecie herbaty” wydana w 2009 roku przez Wydawnictwo Pascal – znane z rzetelnych i ciekawych przewodników turystycznych. Znajduje się w nim kolejna wersja o powstaniu napoju herbacianego. Poniżej przytaczamy ją w całości:

W 2737 r. p.n.e. (zgodnie z kalendarzem europejskim) w jednym z dzikich ogrodów Chin wypoczywał w cieniu kwitnących drzew cesarz Shen Nong. Jego imię, Boski Rolnik, nawiązuje do faktu, że legendarny władca przekazał swoim poddanym wiedzę na temat uprawy roślin, nauczył ich, jak korzystać z dobrodziejstw natury, jak leczyć przy użyciu kłujących igieł (świat zachodni nazwał tę metodę akupunkturą) oraz jak unikać chorób, pijąc wodę wyłącznie przegotowaną.

Dostojnik umilał sobie czas grą na skonstruowanym przez siebie instrumencie o nazwie guqin, aż poczuł pragnienie i polecił służącemu zagotować wodę. Proces przygotowania pierwszej filiżanki herbaty taoiści określiliby jako wu wei, „działanie bez działania” – do cesarskiej czarki wpadło kilka liści z krzewu, pod którym mędrzec wypoczywał.

Po skosztowaniu napoju władca zachwycił się subtelnym zapachem, ale nie byłby Boskim Rolnikiem, gdyby nie zaczął badać właściwości niezwykłego daru natury. Wkrótce wszyscy dworzanie i poddani w całym cesarstwie ze smakiem pijali herbatę, doceniając jej orzeźwiający smak, a przede wszystkim lecznicze właściwości.

Autorami tekstów do przewodnika są panowie Andrzej Fiedoruk oraz Jerzy Chrystowski. „Przewodnik po świecie herbaty »Mokate. Herbata z sukcesem«” bo tak brzmi jego pełna nazwa, powstał we współpracy z firmą Mokate, znanym polskim producentem kaw i herbat.