Bodhidharma

O legendarnym mnichu Bodhidharmie pisaliśmy już na naszym portalu dwa razy: w tekście pt.: „Czarny Smok – jak powstała herbata”, oraz „Herbata powstała z powiek…”. Tym razem przedstawiamy wersję pochodzącą z książki „Przewodnik po świecie herbaty »Mokate. Herbata z sukcesem«” wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Pascal.

W V w. n.e. przybył z Indii do Chin wyznawca nauk Buddy, Bodhidharma, by głosić Naukę o Trzech Klejnotach. Wędrując przez wiele lat po rozległym cesarstwie, opowiadał o Czterech Szlachetnych Prawdach. Gdy uznał swoją misję za zakończoną, udał się na odpoczynek. Znalazł miejsce w cieniu wysokiego krzewu i rozpoczął medytację. Kiedy ogarnęło go znużenie i senność, zerwał kilka liści i zaczął je żuć. Szybko zauważył, że koncentracja i trzeźwość umysłu powróciły. Po zakończeniu medytacji mistrz udał się do Japonii, by i tam głosić naukę Buddy. Praktykujący zen Japończycy opowiadają, że Bodhidharma nie mógł zapanować nad opadającymi podczas medytacji powiekami, więc odciął je i rzucił na ziemię. W miejscu tym wyrósł krzew o liściach kształtem podobnych do powiek. Był to krzew herbaciany.

Autorami tekstów do przewodnika są panowie Andrzej Fiedoruk oraz Jerzy Chrystowski. „Przewodnik po świecie herbaty »Mokate. Herbata z sukcesem«” powstał we współpracy z firmą Mokate, znanym polskim producentem kaw i herbat.