Aktywność fizyczna na co dzień. 10 pomysłów do wykorzystania!

Aktywność fizyczna na co dzień

Wiesz dobrze, że aktywność fizyczna jest ważna, a wciąż brakuje Ci motywacji, by ćwiczyć regularnie? A może nie masz pomysłu na odpowiednie treningi dla siebie? Sprawdź nasze pomysły na aktywny tryb życia i przekonaj się, że ruch może sprawiać mnóstwo radości!

Jak zmotywować się do regularnych ćwiczeń?

Bez motywacji prawdopodobnie skończysz treningi po kilku próbach, dlatego zadbaj o odpowiednią zachętę. Najprostszym sposobem jest przygotowanie (osiągalnego) planu ćwiczeń — np. codziennie pół godziny spaceru i większy wysiłek 3 razy w tygodniu. Zapisz takie cele w kalendarzu lub na swojej liście zadań do zrobienia. Dzięki temu będziesz o nich pamiętać, a na dodatek chęć „odhaczenia” zadania zmotywuje Cię do wykonania treningu. Badania wskazują, że na wyrobienie nawyku (np. regularnych ćwiczeń) potrzebujemy 18-254 dni. Po tym czasie przywykniesz do treningów na tyle, że będziesz wykonywać je znacznie chętniej i niemal automatycznie.

Dobrym sposobem na zmotywowanie się do ćwiczeń jest zapisanie się na zajęcia sportowe (np. joga, taniec, sztuki wWiesz dobrze, że aktywność fizyczna jest ważna, a wciąż brakuje Ci motywacji, by ćwiczyć regularnie? A może nie masz pomysłu na odpowiednie treningi dla siebie? Sprawdź nasze pomysły na aktywny tryb życia i przekonaj się, że ruch może sprawiać mnóstwo radości!

alki), wykupienie karnetu na basen czy siłownię lub kupienie sobie sprzętu sportowego. Może to być zwykła mata do jogi lub legginsy, a jeśli masz trochę miejsca, możesz zdecydować się na zestawy do ćwiczeń (duży wybór zestawów w sklepie sportowym Marbo-Sport.pl), dzięki którym stworzysz w swoim domu lub garażu solidną domową siłownię!

Koniecznie zapisz swoje cele i korzyści z ćwiczeń. Jeśli Twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów lub lepsza sylwetka, zrób sobie zdjęcia i zapisz wymiary, a potem regularnie, raz w miesiącu, sprawdzaj i zapisuj postępy. Możesz także nagradzać się za regularne treningi — np. wyjściem do restauracji czy kina. Jeśli masz taką możliwość (i chęci), zaproś do wspólnych ćwiczeń swoją drugą połówkę lub kogoś znajomego.

Aktywność fizyczna na co dzień — proste pomysły dla każdego

Aktywność fizyczna może mieć różne odsłony — czasem jest to intensywny trening, innym razem umiarkowany ruch, który jednak również jest cenny dla naszego organizmu. Najlepszym sposobem jest zróżnicowanie aktywności — zamiast powtarzać w kółko jedną czynność (np. tylko pływanie 4 razy w tygodniu), warto wybrać kilka aktywności z naszej listy i przeplatać je ze sobą. Dzięki temu ćwiczymy różne partie mięśni, wykonujemy treningi siłowe i wytrzymałościowe oraz unikamy rutyny.

  • Trening z wykorzystaniem własnego ciężaru (gimnastyka) — do takich ćwiczeń wystarczy wygodny strój, mata i kawałek miejsca. Możesz samodzielnie wybrać ćwiczenia — np. brzuszki, deskę, skłony, pompki, przysiady, unoszenie bioder, wykroki — i wykonywać kilkanaście powtórzeń każdego ćwiczenia. Możesz także włączyć dowolne video z treningiem i podążać za wskazówkami trenera. Pamiętaj o rozgrzewce przed i rozciąganiu po ćwiczeniach.
  • Joga — ta forma treningu nie tylko doskonale wpływa na mobilność i elastyczność ciała, ale także znakomicie wycisza po długim, stresującym dniu. Jest świetnym wyborem dla osób, które nigdy nie przepadały za ćwiczeniami i nie mają zbyt dobrej kondycji. Doskonale rozwija mięśnie głębokie i zwiększa równowagę. Dla osób, które szukają wyzwań, powstała tzw. power joga.
  • Taniec — jeśli lubisz tańczyć, nawet nie odczujesz, że ćwiczysz! Włącz filmiki i ucz się tańca lub wykonuj ćwiczenia połączone z tańcem. Poprawa humoru gwarantowana!
  • Ćwiczenia ze sztangą — wykorzystaj sztangę lub całe zestawy do ćwiczeń (z ławką i stojakami), aby przeprowadzić trening siłowy. To świetny sposób na aktywność zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Sztanga umożliwia treningi na różne partie ciała, o ile będziemy wykonywać różne ćwiczenia (np. martwy ciąg, wyciskanie w staniu, wyciskanie leżąc, przysiady ze sztangą).
  • Rower stacjonarny lub orbitrek — to prosty sposób na treningi kardio, którym podołają nawet początkujące osoby. Oba urządzenia są bardzo lubiane przez laików, bo umożliwiają przeprowadzenie treningu we własnym salonie, nawet podczas oglądania ulubionego serialu.
  • Bieganie — na początku możesz wykonywać marszobiegi i przebiegać tylko krótkie odcinki. Z czasem Twoja kondycja się poprawi i będziesz czerpać mnóstwo frajdy z biegania — to świetny sposób na lepsze samopoczucie i dotlenienie organizmu.
  • Jazda na rowerze — a może zwiedzisz okolicę na dwóch kółkach? Wycieczka rowerowa to świetny pomysł na słoneczny weekend. Nawet nie poczujesz, że ćwiczysz, a z pewnością spalisz sporo kalorii.
  • Pływanie — na basenie lub w okolicznym jeziorze możesz z powodzeniem wzmacniać swoje mięśnie, tracić zbędne kilogramy i poprawiać kondycję. Pływanie to świetny sposób na aktywność, ponieważ jest to najmniej kontuzyjny sport, który nie obciąża stawów.
  • Spacery — spokojna aktywność także jest wskazana! Możesz wtedy dotlenić organizm, wyciszyć się, a codzienne spacerowanie bez względu na pogodę poprawi Twoją odporność.
  • Jazda na hulajnodze, deskorolce, rolkach — jest coraz popularniejsza nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych. Wymaga niezłej koordynacji, refleksu i kondycji, ale w zamian sprawia mnóstwo frajdy.

Do dzieła!

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, masz sporo szczęścia — możesz wybierać spośród dziesiątek różnych propozycji. Z pewnością znajdziesz zajęcia z zumby, sztuk walki, wspinaczki, jazdy konnej, fitnessu czy aqua aerobiku. Wykorzystaj to! Zapisanie się na zajęcia motywuje do regularnego uczęszczania na nie, dzięki czemu aktywność na stałe zagości w Twoim grafiku. Uzupełnij takie zajęcia treningami w domu (wykorzystaj np. rower stacjonarny lub zestawy do ćwiczeń), a szybko poczujesz różnicę. Zauważysz, że lepiej śpisz, masz więcej siły i energii, lepszą postawę ciała, a zbędne kilogramy znikają „same”. Poprawi się Twoje samopoczucie i wzrośnie jakość życia. To coś, o co warto się postarać!


Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.