3 pomysły na rozgrzewające herbaty i napary idealne na zimę

herbaty w filiżankach na świątecznym stole

Nie lubisz zimy? A może czas docenić jej walory jak np. zachwycające mroźne rysunki na oknach czy też niezwykle magiczną aurę? Do plusów tej pory roku zaliczyć można także smaczne, rozgrzewające herbaty, które nie tylko wzmocnią Twój organizm, ale również stworzą okazję do porozmawiania z bliskimi osobami i odpoczynku.

Rozgrzewające herbaty na zimę – zadbaj o niezwykły klimat

Rozgrzewająca herbata zimowa to jeden z uroków tej pory roku. To moment na odpoczynek po intensywnym, letnim okresie, gdy wiele czasu spędzaliśmy na słońcu. Ten czas pozwala też nabrać siły na nowe wyzwania związane z wiosną, która za kilka miesięcy zapuka do naszych okien. Zamiast jednak zapadać w sen zimowy, warto okryć się kocem, wziąć do rąk książkę lub włączyć film i zachwycać się tą chwilą spokoju, popijając smaczną herbatę. Poznaj nasze propozycje na herbaty rozgrzewające na zimę.

Zimowe rozgrzewające herbaty – przepisy

Ogromną zaletą naparów rozgrzewających jest nie tylko poprawianie odporności, ale również prostota wykonania takiej herbaty. Dzięki temu nie musisz poświęcać wiele czasu na to, by zrobić ten napój. Warto jednak znać dobre przepisy na rozgrzewające herbaty, które ułatwią Ci to zadanie.

Jeżeli nie lubisz odrywać się od lektury czy filmu albo rozmowy z przyjacielem, czy inną ważną osobą, zaopatrz się w dzbanki i zaparzacze do herbaty. Zmieści się w nich większa ilość herbaty, dzięki czemu będziecie mogli cieszyć się większymi porcjami bez konieczności ciągłego dorabiania napoju.

Jeżeli przygotowujesz rozgrzewający napar zimowy dla 2 osób, dobrym rozwiązaniem będzie wybór dzbanka o pojemności nawet około 2 litrów. Poniżej prezentujemy propozycje ciekawych herbatek zimowych.

dzbanek na podgrzewaczu konighoffer aladyn
Źródło: tadar.pl

Rozgrzewający napar z imbiru

Chcąc zrobić herbatę z imbirem, na początek zagotuj wodę w garnku. Na 0,5 litra wrzątku przygotuj długi na 5 cm odcinek obranego korzenia imbiru. Wrzuć go do wrzątku. Gotuj pod przykryciem przez około 15 minut. Odcedź, a do otrzymanego wywaru dodaj ulubioną herbatę, a także miód i pół szklanki mleka.

Pamiętaj, że miód pod wpływem zbyt wysokiej temperatury traci właściwości zdrowotne, dlatego dodaj go do lekko przestudzonej herbaty. Ilość tych składników możesz proporcjonalnie zmieniać w zależności od własnych potrzeb.

Przepis na rozgrzewającą herbatę z cynamonem i pomarańczą

Równie ciekawą propozycją jest herbatka z cynamonem i cytrusami. Do jej przygotowania zastosuj:

  • 4 sztuki kory cynamonu,
  • 2 łyżeczki goździków,
  • 2 łyżki herbaty zielonej,
  • 2 łyżki miodu,
  • 2 sztuki pomarańczy,
  • 4 cm odcinek korzenia imbiru.

 

Herbatę zaparz z dodatkiem przedstawionych powyżej składników. Do wywaru dodaj plasterki z jednej pomarańczy oraz sok z drugiej. Po wystygnięciu można dolać również sok z cytryny i miód.

Taki napar zawiera 4 porcje herbaty. Możesz przygotować ją w garnku, ale przydatne okażą się tu również czajniki, w których ugotujesz wrzątek. Następnie wystarczy przelać zawartość do większego dzbanka, w którym możesz łączyć ze sobą wymienione składniki. Przeźroczysty dzbanek pozwoli Ci na obserwowanie zawartości, przez co z pewnością docenisz walory estetyczne takiej herbatki.

czajnik nierdzewny konighoffer flavio czarny
Źródło: tadar.pl

Korzenna i aromatyczna herbata z wiśniami lub dżemem wiśniowym

Mamy również propozycję dla miłośników bardziej ekstrawaganckich smaków. Warto wypróbować herbatę z dodatkiem… dżemu. Wystarczy przygotować czarną herbatę, a na dno kubka włożyć kilka łyżek konfitury.

Całość można wzmocnić sokiem naturalnym, a dodatkowo udekorować napój kawałkami pomarańczy. Taka herbatka jest bardzo aromatyczna i słodko-kwaśna. Smacznym dodatkiem będzie tu szczypta cynamonu, która wprowadzi prawdziwie świąteczny nastrój.

Wybierz odpowiednią bazę

Herbatę możesz wzbogacać różnymi dodatkami, m.in. rodzynkami, owocami, miodami, przyprawami, w tym gałką muszkatołową czy anyżem lub ziołami. Pamiętaj jednak o odpowiedniej temperaturze zaparzania herbat. Herbata czarna potrzebuje 98 st. Celsjusza. Natomiast pozostałe typy parzymy w innych temperaturach, np. herbatę zieloną w temperaturze 75-85 st. Celsjusza. Zanim zalejesz taki kubek z herbatką, odczekaj, aż wrzątek nieco wystygnie.

 

Materiał partnera Tadar.

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com, autor: Sub.