Kwitnąca herbata lichi ball – herbata miłości?

Zachwyca swoim pięknem i łagodnym smakiem oraz aromatem. Jest niezwykle efektowną ozdobą przyjęcia i świetnym pomysłem na prezent. Czy właściwie jest lichi ball?

Lichi ball – co to jest?

Ta mała, charakterystyczna kulka, sprzedawana w herbaciarniach najczęściej na sztuki należy do rodzaju kwitnącej herbaty (ang. flowering tea). Są to specjalnie przygotowane i zwinięte w kulę liście herbaty – najczęściej zielonej lub białej – które po zalaniu gorącą wodą ukazują kwiat lub owoc schowany wewnątrz liści. Może to być właście owoc lichi, kwiat nagietka liub róży. Ten obraz przypomina rozkwitanie kwiatu o poranku, stąd nazwa kwitnąca (lub zakwitająca) herbata. Kulki są często dodatkowo aromatyzowane jaśminem lub innymi aromatami. Ponieważ są bardzo delikatne, muszą być odpowiednio przechowywane. W Polsce często sprzedaje się je na sztuki, można również kupić misternie przygotowane pudełeczka i opakowania z kilkoma sztukami herbaty. Ze względu na swój niesamowity urok są chętnie wybierane na prezent, zarówno jako mały upominek w gości, jak i część większego zestawu prezentowego, np. z ozdobnym dzbankiem czy filiżankami.

Lichi ball – pochodzenie

Ta charakterystyczna herbata pochodzi z Chin, w większości z prowincji Yunan. Choć niektórzy wskazują, że jest to napój znany już w starożytności, większość znawców herbaty uważa jednak, że ten rodzaj herbaty powstał w Państwie Środka w latach 80. XX wieku. Na Zachodzie pojawiła się na początku XX wieku, wraz z całą modą na azjatyckość – to wtedy jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się chińskie restauracje i bary szybkiej obsługi, a w sklepach z odzieżą i dodatkami do domu rzeczy zainspirowane chińskim stylem. Ciekawostką jest fakt, że kwitnąca herbata pojawiła się w filmie „Maria Antonina” z Kristen Dunst, gdzie była prezentem dla niej od chińskiego cesarza – w świetle ustaleń, że ten typ herbaty jest jednak o wiele młodszy niż przypuszczaliśmy, jest to filmowa fikcja i wizja reżysera.

Smak i zapach

Lichi ball jest zwykle przygotowywana z bialej herbaty, co sprawia, że jej smak i aromat jest bardzo delikatny. Cały urok naparu polega właśnie na tej delikatności, wspaniale komponującej się z widokiem delikatnych liści suszonej herbaty rozchylających swe płatki, by ukazać naszym oczom owoc lichi ukryty w środku. Kolor naparu jest słomkowy, a często wręcz srebrzysty. Popularna jest również lichi ball z herbaty zielonej, która jest intensywniejsza w smaku. Choć w sprzedaży bywa też czarna herbata kwitnąca, odradzamy jej zakup ze względu na zbyt intensywny smak, który dominuje cały napój oraz zbyt ciemny kolor, przez co cały proces rozwijania się kwiatu jest mało widoczny.

Trud przygotowania

Osoby, które trudnią się zwijaniem kwitnącej herbaty nazywane są artystami, ponieważ cały proces wymaga delikatności i znawstwa tematu. Tak przygotowane kulki są pakowane ostrożnie i importowane do krajów Europy, gdzie wielu amatorów herbaty sięga po nią, by cieszyć się jej niepowtarzalnym urokiem. Rozkwitająca herbata jest świetnym pomysłem na zaprezentowanie gościom – z jednej kulki przygotujemy napar dla 3-4 osób. Co ciekawe, zręczny mistrz układania kwitnącej herbaty potrafi podobno ułożyć prawdziwe dzieła sztuki i po zalaniu kulki gorącą wodą naszym oczom może ukazać się na przykład statek! Oczywiście takie dzieła sztuki są o wiele droższe, a jej zwijanie potrafi zająć sprawnemu mistrzowi około godziny. W większości herbaciarni znajdziemy jednak te tańsze, podstawowe kulki herbaty, które kosztują zwykle kilka złotych.

Lichi ball – sposób parzenia

Biała herbata wymaga temperatury 80-85 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że cały urok herbaty lichi ball tkwi w rozchylaniu się płatków herbaty ukazujących owoc lichi – dlatego koniecznie wybierzmy szklany dzbanek, dzięki któremu będziemy mogli podziwiać proces parzenia się herbaty. Na jedną kulkę herbaty liczymi około 0,7 – 1 litra wody, pamiętając, by najpierw wlać wodę, a dopiero potem umieścić kwiat w wodzie. Zaparzanie powinno trwać około 5 minut, po których należy rozlać jasnosłomkowy napar do filiżanek. Ten sam kwiat możemy parzyć jeszcze 2-3 razy, za każdym razem pamiętając, by najpierw wlewać wodę, inaczej możemy zniszczyć delikatną kulkę lichi ball.

Właściwości

Właściwości lichi ball wynikają przede wszystkim z rodzaju herbaty, jaki został użyty do jej przygotowania. W przypadku białej herbaty, która jest najdroższa i najdelikatniejsza ze wszystkich, jest także najbardziej wartościowa ze względu na to, że poddana została najmniejszej obróbce. Zawiera najmniej teiny, nie działa więc tak pobudzająco, co jest dobrą informacją dla osób mających problemy z ciśnieniem. Jest zdecydowanie najbardziej bogata w antyoksydanty, które chronią przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie – starzeniem się organizmu. Z kolei zielona herbata parzona krótko (czyli tyle, ile powinna być parzona lichi ball) ma działanie pobudzające. Każda z tych herbat działa przeciwbakteryjnie, a więc także przeciwpróchniczo, chroni przed zawałem serca i osteoporozą. Dlatego dwie filiżanki herbaty, w tym lichi ball, są bardzo zdrowym nawykiem – a ze względu na swoje piękno wymuszają na nas też niejako celebrację ich spożywania, co pozwoli nam na chwilę zatrzymać szalone tempo i uspokoić się.