Kawa wygra z herbatą?

Kawa wygra z herbatą?

Kawa HerbataCzy wiecie, że herbata jest w Polsce drugim po wodzie najchętniej spożywanym napojem? Jak informuje Newsweek w teście pt.: „Liście, ziarna i sztuka parzenia” opublikowanym na swojej stronie internetowej, na każdego z nas przypada przeciętnie kilogram suszu herbacianego rocznie – co daje kilka filiżanek herbaty dziennie. 

Dominacja herbaty w czasach PRL spowodowana była złą jakością kawy. Obecnie, wg redakcji tygodnika, spożycie kawy zaczyna przeważać nad konsumpcją herbaty. Jednak w dalszym ciągu herbaciany napar jest w naszym kraju bardzo popularny. Więcej od Polaków herbaty piją jedynie Anglicy i Rosjanie.

Z tekstu na stronie www.stylzycia.newsweek.pl dowiemy się również o tym, gdzie herbatę się uprawia: „Herbata jest domeną Afryki i Azji. Wśród największych eksporterów pierwsze miejsce zajmuje Kenia z roczną produkcją 396 tys. ton, następnie Sri Lanka, Chiny, Indie i Wietnam.”

W ciekawy sposób redakcja przedstawia rodzaje herbaty: „Z pewną przesadą można powiedzieć, że rodzajów herbaty jest tyle, ile plantacji. O ostatecznym smaku decyduje nie tylko gatunek, lecz także jakość gleby, ilość opadów, nasłonecznienie, sąsiedztwo innych roślin, wiek krzewu, staranność pielęgnacji czy miejscowy klimat. Wreszcie liczy się konkretna część rośliny, a nawet położenie liścia na łodydze.”

W materiale „Liście, ziarna i sztuka parzenia” skrótowo opisana jest również herbata czarna, pu-erh, oolung i biała. Redakcja zauważa, że w Ameryce Południowej króluje yerba-mate, w RPA – rooibos, a w Polsce coraz więcej pije się herbatek ziołowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]