Catuaba parzenie i właściwości – afrodyzjak i lek na potencję?

Catuaba parzenie i właściwości - afrodyzjak i lek na potencję?
Catuaba jest stosowana przez mieszkańców krajów Ameryki Południowej od wielu lat. Od niedawna jej zalety zaczynają odkrywać Europejczycy. Poprawia ukrwienie mózgu i stymuluje pracę układu nerwowego, poprawia koncentrację. Dodaje energii i sił witalnych – stosowana jest często jako afrodyzjak. Catuaba to popularna nazwa kory (lub sporządzonych z niej specyfików) drzewa o łacińskiej nazwie Trichilia catigua. Naturalnym miejscem jego występowania jest Ameryka Południowa, przede wszystkim Brazylia. Rośnie w lasach, ma gęstą koronę, o wydłużonym kształcie. Jego liście mają ciemnozielony kolor, są duże i błyszczące, nie opadają zimą. W języku Guarani (ludności zamieszkującej Paragwaj) catuaba oznacza dosłownie „to co daje siłę Indianom”.  Z kolei brazylijscy Indianie z plemienia Tupi włączyli jej nazwę do wielu piosenek i mitów, manifestując w ten sposób swoją wdzięczność dla naturalnych możliwości leczniczych tej rośliny. Podobno brazylijscy Indianie odkryli działanie kory Catuaby przypadkowo – kiedy użyli jej do zaparzenia herbaty. Mieli później w nocy bujne sny erotyczne i zauważyli ogromny wzrost swojego libido. Od tego czasu napar z Catuaby stał się jednym z ulubionych napojów w Brazylii. Najważniejszą grupą substancji, znajdujących się w korze catuaby, są alkaloidy. Poza tym zawiera również garbniki, olejki aromatyczne oraz fitosterole. To właśnie ta ostatnia substancja powoduje to, że catuaba jest silnym afrodyzjakiem. W naturalnej medycynie ludów Ameryki Południowej catuaba stosowana jest na problemy z erekcją i popędem płciowym. Mówi się nawet, że do sześćdziesiątki mężczyzna płodzi dzieci, później robi to już catuaba.

Catuaba na infekcje

Alkaloidy zawarte w catuabie wpływają na jej dużą aktywność przeciwwirusową. Catuaba przyczynia się do zahamowania rozwoju infekcji w ludzkim organizmie, zwalcza ogniska choroby oraz działa rozkurczowo i uszczelnia naczynia krwionośne. Stosuje się ją do zwalczania wirusa HIV – jako wsparcie podstawowego leczenia.

Catuaba na potencję

Niektóre składniki catuaby (przede wszystkim alkaloidy i fitosterole) poprzez stymulację układu nerwowego, poprawiają funkcje seksualne u mężczyzn. Mają znaczący wpływ na poprawę napięcia mięśniowego, oraz przyczyniają się do zwiększenia ukrwienia ciał jamistych penisa. Catuaba wpływa także na długość i jakość erekcji. W przeciwieństwie do tabletek na potencję, catuaba nie wchodzi w reakcję z innymi lekami i może być stosowana w trakcie leczenia chorób serca i krążenia. Catuaba działa również na panie. Dzięki naturalnym właściwością rozluźniającym, relaksacyjnym i wyciszającym, poprawia nastrój i regule jego wahania.  Łagodzi zespół stresu przedmiesiączkowego.

Catuaba na depresję

Substancje aktywne catuaby mają duży wpływ na poprawę stanu emocjonalnego człowieka – wykazują działanie antydepresyjne. Łagodzą zmęczenie, bezsenność i hipochondrię. Stymulują układ nerwowy, jednocześnie zwiększając produkcję endorfin, co sprawia, że czujemy się szczęśliwsi.

Catuaba na intelekt

Catuaba spożywana rano ułatwia naukę i łagodzi objawy wynikające z pogorszenia się pracy mózgu u osób w podeszłym wieku. Poprawia ukrwienie mózgu, oraz pobudza go do pracy. Działa podobnie do kawy, jednak znacznie dłużej. Dzięki stymulacji układu nerwowego, szybciej i efektywniej przyswajamy duże ilości informacji.

Catuaba na młodość

Zawarte w Catuabie antyoksydanty wykazują silne właściwości antyutleniające. Szybka eliminacja wolnych rodników i zapobieganie tworzeniu się kolejnych, pozwali znacznie dłużej zachować zdrowy i młody wygląd. Catuaba powstaje z rozdrobnionej kory. Wywar jest bardzo prosty do przyrządzenia – wystarczy wsypać dwie łyżeczki suszu na jedną szklankę wody, a następnie gotować na małym ogniu przez nie dłużej niż 5 minut. Po tym czasie odstawiamy wywar do naciągnięcia na około 15 minut. Napar uzyskany z kory Catuaby ma smak neutralny: można go pić bez dodatków lub z sokami czy na przykład z miętą. Korzystne oddziaływanie naparu z kory Catuaba na nasz organizm zaobserwujemy już po kilkudniowym jej stosowaniu. W celu poprawy potencji, należy pić 1-2 szklanek dziennie przez trzy tygodnie. Później przerywamy kurację na kilka tygodni. Kurację można powtarzać. Spożycie catuaby na 20 – 30 minut przed planowaną aktywnością seksualną wzmaga erekcję. W łatwy sposób można przygotować z Catuaby nalewkę. Pięćdziesiąt gram kory catuaba zalewamy 250 ml spirytusu 70%. Mieszamy i odstawiamy w ciemne miejsce na 14 dni. Po tym czasie filtrujemy. Pijemy po 2 ml (pół łyżeczki do herbaty) dwa razy dziennie. Zaleca się picie Catuaby jedynie osobom dorosłym. Nie zaleca się spożywania większej ilości wywaru niż trzy szklanki dziennie. Pamiętajmy, że przed spożyciem ziół, szczególnie w przypadku osób przyjmujących różnego rodzaju leki, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Spożywanie Catuaby w większych dawkach może wywołać skutki odwrotne do spodziewanych. Kobiety w ciąży nie powinny jej stosować – nawet w niewielkich ilościach może doprowadzić do skurczów macicy i poronienia. Catuabę przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu, niedostępnym dla dzieci.