Pokrzywa kuchni – jak ją wykorzystać?

herbata z pokrzywy

Pokrzywa kojarzy nam się zwykle z parzącymi bąblami, jednak jest ona również wspaniałym surowcem do przygotowywania wielu smacznych dań. Sprawdź, co można zrobić z pokrzywy i jak podkręcić smak potraw wykonanych z jej udziałem.

Co można zrobić z pokrzywy?

Świeża pokrzywa, zbierana w maju, nadaje się zarówno do przygotowania naparu, soku, jak również zupy, czy sałatki. Wbrew pozorom młode listki nie parzą podczas jedzenia, o ile wcześniej pamiętamy, aby roślinę dokładnie opłukać zimną wodą. Istotną informacją jest to, że z pokrzywy zjadamy tylko liście. A jeśli chcemy zbierać świeże listki, róbmy to w maju, kiedy pokrzywa jeszcze nie kwitnie.

Wywar z pokrzywy – kiedy go pić i na co stosować?

Napar z pokrzywy to najlepszy sposób na wzmocnienie organizmu. Pokrzywa jest bowiem tą rośliną, która posiada szereg cennych składników odżywczych i mineralnych. W jej skład wchodzą np.: witamina C, K, E, jak również składniki mineralne takie jak np.: mangan, fosfor, jod, żelazo. Do tego dochodzą liczne kwasy organiczne typu: kwas ferulowy, kawowy, które są silnymi przeciwutleniaczami. Nic dziwnego, że pokrzywa ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, hepaprotekcyjne i przeciwhistaminowe.

Do przygotowania naparu wystarczą świeże, bądź suszone listki pokrzywy, które zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem około 10 minut. Tego typu napar możemy dosłodzić miodem lub dodać do niego cytrynę. Napar możemy pić dwa razy dziennie, pamiętając jednak, że jak każde zioło, może ona wchodzić w interakcje z lekami. Przed zażyciem leków, warto więc poinformować lekarza, że pija się napar z pokrzywy i zasięgnąć porady, czy przepisane przez niego leki będą bezpieczne w skojarzeniu z pokrzywą.

Sok z pokrzywy

Sok z pokrzywy najlepiej robić w wyciskarce. Przed wyciśnięciem należy dokładnie umyć roślinę i oderwać z niej listki. Do zrobienia soku potrzeba około 1 kg liści. Wrzucamy je do wyciskarki, dodając do tego np. jabłko. Nie pijemy jednak więcej niż 1 łyżkę soku dziennie, a przed wypiciem pamiętajmy, aby rozcieńczyć go wodą. Dlaczego? Zbyt duża ilość soku na raz, mogłaby nam zaszkodzić.

Po co pić sok z pokrzywy? Jest to wspaniały sposób na detoks, roślina ta ma bowiem właściwości odtruwające, antybakteryjne. Poza tym sok z pokrzywy zalecany jest anemikom jako źródło żelaza. Przyda się też osobom z reumatyzmem lub chorującym na dnę moczanową. Chcesz dowiedzieć się więcej o właściwości pokrzywy i komu jest polecana?

Dania z pokrzywy

Najpopularniejszym daniem z pokrzywy jest zrobiona z niej zupa. Oprócz tego można zjeść sałatkę z jej udziałem lub posypać nią makaron, używając pokrzywy jako zamiennika szpinaku. Pożywne są również koktajle z pokrzywy, które mogą być świetną propozycją na zdrowe, drugie śniadanie.

Koktajl z pokrzywy – przepis

Składniki:

  • 50 g jarmużu
  • Szklanka soku jabłkowego
  • 400 g ananasa
  • Garść świeżych listków pokrzywy
  • Kilka kropel cytryny
  • Szczypta imbiru

Wszystkie wymienione wyżej składniki należy zmiksować blenderem i wlać do szklanki lub bidonu.

as.off.03.06_zdjęcie3.jpg

Makaron z pokrzywą

Jeśli lubisz makaron ze szpinakiem, z pewnością zasmakuje ci makaron z pokrzywą. Smak i konsystencja podsmażonej pokrzywy i szpinaku są bardzo podobne, można więc stosować je wymiennie. Aby zrobić tego typu danie, musisz najpierw ugotować makaron. Na osolony wrzątek wrzucasz więc cieńsze lub grubsze nitki i gotujesz około 15 minut. Odcedzasz, przelewasz zimną wodą. Następnie płuczesz listki pokrzywy, siekasz je, wrzucasz na rozgrzaną na patelni oliwę z oliwek, dorzucasz przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku (lub dwa), solisz i czekasz chwilę, jak liście zmiękną. Później dorzucasz do tego makaron i chwilę przesmażasz. Opcjonalnie, jeśli chcesz, aby danie było bardziej treściwe, możesz wbić do tego jajko lub wlać śmietanę, aby powstał makaron z przyjemnie kremowym sosem.

Składniki:

  • 2 garście liści pokrzywy
  • 100 g makaronu
  • Czosnek
  • Sól
  • Pieprz

as.off.03.06_zdjęcie4.jpg

Zupa z pokrzywy

Zupę z pokrzywy wykonujemy z młodych listków. Analogicznie do poprzednich przepisów: odrywamy listki, płuczemy je pod zimną wodą, a następnie dorzucamy do garnka, w którym smażą się już pokrojona w piórka cebula oraz posiekany w kostkę czosnek. Smażymy pokrzywę chwilę, a następnie dorzucamy pokrojone w kosteczkę ziemniaki. Znów trzymamy na patelni około 2 minut i zalewamy wszystko bulionem warzywnym (można odgotować go wcześniej lub użyć gotowego w kostce lub słoiku). Gotujemy całość około 20 minut. W razie potrzeby dodajemy soli i pieprzu.

Składniki:

  • Bulion warzywny (około 500 ml)
  • Dwie garście liści pokrzywy
  • 4 nieduże ziemniaki
  • Sól
  • Pieprz
  • Cebula
  • czosnek

as.off.03.06_zdjęcie5.jpg

Pokrzywa na odchudzanie

Choć w powszechnej opinii utarło się, że pokrzywa to świetne zioło na odchudzanie, nic bardziej mylnego. Nie ma badań i dowodów na to, że roślina ta prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Fakt, że w trakcie jej picia może dochodzić do spadku wagi, można wiązać jedynie z efektem diuretycznym. Skoro tracimy wodę, tracimy na wadze. Ale jest to utrata złudna i bardzo szybko można odzyskać utracony kilogram lub dwa.

Artykuł partnera.