Odkryj sekrety hibiskusa!

Ketmia, róża chińska, kwiat malwy sudańskiej lub po prostu – hibiskus. Ta magiczna roślina nosi naprawdę wiele nazw, zależnie od kraju. Jednak niezależnie od miejsca, w którym wyrośnie, ma niesamowite właściwości prozdrowotne.

Tajemnicze (nie tylko) czerwone złoto

Afrykańskie czerwone złoto pochodzi z krajów tropikalnych i podzwrotnikowych, chociaż dziś nawet polskie gospodynie miewają go w swoich ogródkach. Widnieje na godle Hawajów, często oczyma wyobraźni widzimy go we włosach egzotycznych piękności. Może nam się on też kojarzyć z przepięknymi i dużymi kwiatami w kształcie trąbki. O czym mowa? Oczywiście o hibiskusie! Kwiaty hibiskusa mogą mieć różny kolor, zależnie od gatunku: od bieli, poprzez róż, fiolet i czerwień, po jaskrawy pomarańcz i żółć. Co ciekawe, niektóre gatunki cechuje to, że kolor kwiatów zmienia się wraz z wiekiem! Jednak roślina ta nie tylko cudownie wygląda! Jest używana w kuchni, zaparzana jako herbatka. Regularnie spożywana wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i urodę.

Rewolucje w kuchni? Tylko z hibiskusem!

Jeżeli wybierzemy się do Meksyku, nie bądźmy zdziwieni, kiedy ktoś poczęstuje nas suszonym hibiskusem – tutaj jest on uznawany za przysmak! Zresztą roślina ta od wielu lat wykorzystywana jest w kuchni. Z hibiskusa przyrządzane były (i są nadal!) dżemy i galaretki, wykorzystywano go do aromatyzowania sosów i deserów, wytwarzane są różnego rodzaju napoje: od soków, poprzez syropy, aż po wina. Liście można wykorzystać także do sałatek lub mięsnych potraw. Najcenniejszą (i zawierającą najwięcej wartościowych składników) częścią rośliny są kwiaty, jednak i w pozostałych znajdziemy coś wartego uwagi – w liściach znajdują się karoteny i błonnik, natomiast nasiona są źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Herbatka o nietypowym smaku i kolorze

Nic dziwnego, że hibiskus zaczęto także zaparzać. W wyniku zalania suszonych kwiatów hibiskusa uzyskamy herbatkę o mocnym czerwonym (wręcz krwistym!) kolorze i intrygującym, lekko kwaskowym i cierpkim smaku. To właśnie dlatego hibiskus jest czasem dodawany do mieszanek ziołowych w celu poprawy smaku naparu. Najpopularniejszą hibiskusową herbatką jest karkade, którą można pijać zarówno na gorąco, jak i na zimno. Podana na ciepło rozgrzeje nawet największego zmarzlucha, a podana z lodem orzeźwi i ugasi pragnienie nawet w najbardziej upalne dni. W wersji na gorąco polecamy dodać goździk (lub dwa), łyżeczkę miodu, cienki plaster świeżego imbiru. Wariant dla dorosłych można wzbogacić jeszcze kroplą rumu. Natomiast opcja na zimno jeszcze lepiej smakuje po dodaniu szczypty wanilii i cukru trzcinowego.

Hibiskusowa terapia na nadciśnienie

Od dawna hibiskus wykorzystywany jest w medycynie naturalnej, gdzie znany jest ze skutecznej walki z nadciśnieniem. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, z których jasno wynika, że częste picie naparu z hibiskusa (trzy filiżanki na dzień) zmniejsza ciśnienie skurczowe średnio aż o 7 mm Hg! Do poprawy stanu zdrowia u osób badanych doszło po zaledwie 6 tygodniach – w porównaniu z lekami przepisywanymi na receptę, hibiskus wypada wyśmienicie! Dlatego jeśli walczysz z nadciśnieniem, sięgaj właśnie po tę herbatkę.

Serce mocne jak dzwon!

Picie herbatki z hibiskusa pomoże nam także zadbać o serce. Cała tajemnica jego działania polega na tym, że zapewnia prawidłowy poziom zarówno złego (LDL), jak i dobrego (HDL) cholesterolu. Pokrótce oznacza to, że unikamy ryzyka powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych, zmniejszając też niebezpieczeństwo udaru mózgu czy zawału serca. Równocześnie dajemy sercu dodatkową ochronę, którą stanowi cholesterol HDL. Ponadto w kwiatach hibiskusa znajdziemy polifenole. Neutralizują one wolne rodniki, które mogą niszczyć naczynia krwionośne i doprowadzać do chorób serca.

Nieocenione wsparcie odporności

Jak może działać na nasz organizm zwykły kwiatek z ogródka babci po zalaniu wrzątkiem? Otóż hibiskusowa herbatka ma właściwości kojące, przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. Ponadto ma niebagatelny wpływ na nasz układ immunologiczny, ponieważ zawiera polisacharydy, witaminy (zwłaszcza witamina C) oraz soli mineralnych i wapnia. Dlatego też polecamy sięganie po herbatkę z hibiskusa szczególnie w okresie jesienno-zimowym!

Pij hibiskus, a będziesz młoda i piękna!

Pijany regularnie napar z hibiskusa pomoże nam także w walce o zgrabną sylwetkę: przyspieszy naszą przemianę materii, zmniejszy wchłanianie w jelitach, zapobiega również zastojom wody w organizmie i wspomaga oczyszczanie organizmu (uwaga – może mieć działanie lekko przeczyszczające!). Hibiskus zawiera w dużych ilościach antocyjany, flawonoidy i polifenole, które nie tylko chronią nas przed różnego rodzaju chorobami, ale także spowalniają procesy starzenia. Dzięki tym wszystkim właściwościom hibiskus jest też wykorzystywany w kosmetologii, głównie w produkcji specyfików ujędrniających. Preparaty zawierające hibiskus szczególnie doceniają osoby walczące z „pajączkami” – roślina wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych oraz usprawnia krążenie krwi. Hibiskus może znaleźć również w składzie takich kosmetyków jak specyfiki antycellulitowe, peelingi czy samoopalacze.