Na katar i przeziębienie

Nasi przodkowie nie znali zaawansowanych leków na przeziębienie, zmuszeni byli korzystać z darów natury, czyli ziół. Sprawdźmy naturalne sposoby na przeziębienie.

Rozgrzewamy się

Pierwszą pomoc w przeziębieniu zapewni nam znana dobrze czarna herbata z dodatkiem miodu i soku malinowego. Szybko rozgrzeje zziębnięte ciało i dostarczy energii do walki z rozpoczynającą się infekcją. Pamiętajmy jedynie aby nie dodawać miodu do zbyt gorącego napoju, ponieważ jego wartości odżywcze zostaną zubożone przez działanie wysokiej temperatury. To samo dotyczy oczywiście soku malinowego

Na katar i zatkane zatoki

Bardzo dobre są inhalacje ziołowe. Gorąca para wodna ogrzeje zatoki i pomoże uwolnić je od bólu. W skład mieszanki do inhalacji powinny wchodzić: sól jodowana, koszyczek rumianku, kwiat lawendy, tymianek i szałwia. Mocne olejki eteryczne z lawendy i tymianku udrożnią zatoki. Jod zawarty w soli również dobrze zadziała na bolące gardło. Zaś rumianek i szałwia zdezynfekują zatoki, jamę ustną i gardło.

Na przeziębienie

Gdy infekcja już się rozwinęła pomoże napar z kwiatu lipy. Działa on napotnie i pomoże podczas gorączki. Dodatkowo działa też wykrztuśnie, a śluzy lipowe pomogą załagodzić podrażnienia wywołane kaszlem. Większość ziół stosowanych podczas leczenia przeziębienia ma też działanie rozluźniające i uspokajające. Należą do nich lipa oraz rumianek.

Zanim zachorujemy

Przed przeziębieniem czy grypą można się też ochronić dbając o swoją odporność. podnosi ją na przykład regularnie spożywanie naparu z zielonej herbaty. Zawarte z niej witaminy i mikroelementy pomogą przygotować się organizmowi do trudnego okresu jesienno zimowego. Warto pamiętać, że witamina C jest unieszkodliwiana przez wysoką temperaturę. Dlatego też warto zalewać zieloną herbatę woda o temperaturze nie wyższej niż 80 st.C.

Do lekarza!

Pamiętajmy, że w razie długotrwałego przeziębienia (powyżej kilku dni), wysokiej gorączki i bólu gardła najlepiej udać się do lekarza