Dla wielu „mocna herbata” to herbata długo parzona. Czy to prawda?
Prześledźmy proces zaparzania liści herbacianych na przykładzie herbaty czarnej. Zaraz po zalaniu suszu wrzątkiem wydziela się teina (czyli kofeina). Dopiero po 3-5 minutach zaczynają uwalniać się polifenole popularnie zwane taninami. Składniki te neutralizują działanie teiny, tak więc po około 7 minutach parzenia napar może być całkowicie jej pozbawiony i nie ma już właściwości pobudzających.
W takim naparze znajduje się natomiast bardzo dużo garbnika – herbata jest gorzka. Wynika z tego, że im bardziej pobudzający napój chcemy uzyskać, tym parzenie powinno być krótsze.
Moc naparu regulować można ilością zaparzanego jednorazowo suszu. Aby uzyskać napar o typowej mocy należy wsypać jedną łyżeczkę na każde 200 ml wody, a jeśli przygotowujemy napar w dzbanku, trzeba wsypać dodatkową łyżeczkę „na dzbanek”.
Pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ilością herbaty. Przyjmuje się, że codziennie można wypić 5-6 typowych filiżanek herbaty. Jednak jest to liczba orientacyjna. Badania nad wpływem herbaty trwają i uczeni nie są ostatecznie zgodni co do maksymalnej ilości herbaty, jaką można wypić codziennie.
Filiżanka czarnej herbaty o objętości 180 ml zawiera około 60 mg kofeiny, taka sama filiżanka kawy – nawet do 120 mg. Eksperci twierdzą, że w ciągu doby można dostarczyć do organizmu maksymalnie 600 mg kofeiny. Jednak kofeina zawarta w herbacie – dzięki innym współistniejącym w tym napoju substancjom (m.in. polifenolom), nieco inaczej oddziałuje na organizm niż ta sama substancja zawarta w kawie.
Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.3]