Jak picie herbaty wpływa na zęby?

kobieta pijąca herbatę

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów świata, a jej parzenie jest dla wielu wręcz rytuałem. Picie herbaty może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie dzięki temu, że pobudza, rozgrzewa i przyspiesza trawienie. Czy napój ten równie dobrze działa na zęby? Niezupełnie, przynajmniej nie w przypadku wszystkich rodzajów herbat. Wysoka zawartość taniny sprawia, że herbata może pozostawiać na zębach nieestetyczny osad, ale nie martw się – są na to pewne sposoby.

Picie herbaty a osad i przebarwienia zębów

Pod kątem negatywnego wpływu na zęby herbacie zarzuca się głównie pozostawianie ciemnego osadu, który z czasem może zmieniać się w widoczne przebarwienia. Dotyczy to szczególnie herbaty czarnej i czerwonej, które zawierają najwięcej taniny, czyli barwiącej zęby substancji pochodzenia roślinnego.

Czy żeby cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem musisz zrezygnować z picia herbaty? Niekoniecznie – odpowiednia higiena zębów może zapobiec powstawaniu przebarwień. Konieczne jest jednak dokładne i regularne szczotkowanie, żeby w ten sposób usuwać zbierający się osad w jamie ustnej.

Zapobieganie przebarwieniom staje się problematyczne przy utrudnionej higienie zębów. Dotyczy to przede wszystkim osób noszących stały aparat ortodontyczny, który przez swoją konstrukcję utrudnia dostęp do powierzchni zębów i przestrzeni pomiędzy nimi. Jeśli nie chcesz martwić się przebarwieniami podczas leczenia ortodontycznego, wybierz ruchomy model aparatu, zdejmowany przed jedzeniem i piciem. Pod hasłem ortodonta Kraków w wyszukiwarce znajdziesz gabinety ortodontyczne, w których możesz rozpocząć leczenie przezroczystymi, ruchomymi nakładkami.

Nakładki należy zdejmować przed każdym posiłkiem i piciem wszystkich napojów poza wodą. Dzięki temu nie ograniczają one jadłospisu pacjentów, nie utrudniają przeżuwania pokarmów i nie przebarwiają się. Zdejmuje się je także przed myciem zębów, przez co można je starannie i dokładnie wyszczotkować bez żadnych ograniczeń. Biorąc pod uwagę zalety, jakimi wyróżniają się nakładki na zęby cena jest naprawdę atrakcyjna. W wielu przypadkach pełne koszty leczenia w przypadku nakładek i tradycyjnych aparatów okazują się bardzo zbliżone.

M28_220913_Dr.Smile_Zen_Motiv_06_0027_02.jpg

Jak chronić zęby przed osadem z herbaty?

Czy wielbiciele herbaty są skazani na osad i przebarwienia zębów? Niekoniecznie – żeby ich uniknąć, powinni oni pamiętać przede wszystkim o właściwej higienie jamy ustnej. Chcesz zapobiegać powstawaniu przebarwień, nie rezygnując z ulubionego napoju? Stosuj się więc do poniższych zaleceń.

  1. Umyj zęby po wypiciu herbaty, żeby usunąć pozostały w ustach osad. Dobrze jednak nie szczotkować zębów od razu – odczekaj przynajmniej 15 minut, ponieważ bezpośrednio po wypiciu herbaty szkliwo zębów może być osłabione i ścierać się podczas szczotkowania.
  2. Zaraz po wypiciu herbaty przepłucz usta wodą. To dobry sposób na ograniczenie ilości pozostających w nich tanin, które odpowiadają za przebarwienia. Jeśli jesteś poza domem i nie możesz umyć zębów, po ich przepłukaniu sięgnij po bezcukrową gumę do żucia.
  3. Szczotkowanie to nie wszystko – dbając o higienę jamy ustnej, korzystaj także z nici dentystycznych służących do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Bez nich osad może zbierać się w trudno dostępnych dla szczoteczki zakamarkach.
  4. Pamiętaj o regularnych wizytach stomatologicznych, na których lekarz wykona zabieg piaskowania. To profesjonalne oczyszczanie zębów ze zbierającego się na nich osadu i powstających przebarwień.

 

Rodzaje herbat i ich wpływ na zdrowie zębów

Najwięcej taniny, czyli barwiących substancji pozostających na zębach, zawierają herbata czarna i czerwona. Jeśli nie chcesz rezygnować z tego rodzaju napoju, pamiętaj, by nie parzyć herbaty zbyt długo. Mocny napar pozostawi większą ilość osadu, zwłaszcza w przypadku ciemnych odmian herbat.

Znacznie lepszym wyborem dla zębów jest herbata zielona z mniejszą zawartością taniny i dodatkową dawką fluoru niezbędną dla zdrowia szkliwa. Pamiętaj jednak, by nie pić jej zbyt dużo i dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ w przeciwnym razie może ona stać się powodem powstawania przebarwień podobnych do tych, które pojawiają się przy paleniu tytoniu.

Mogłoby się wydawać, że herbaty owocowe zawierają niewielkie ilości barwiących substancji, jednak to niezupełnie prawda. Dotyczy to szczególnie herbat z owoców barwiących, jak jagody, porzeczki albo maliny. Co więcej, w herbatach owocowych znaleźć można także kwasy owocowe, które osłabiają szkliwo zębów.

Pod kątem białego uśmiechu najlepszym wyborem jest herbata biała. Zawiera bardzo niewielkie ilości taniny, a ponieważ jest nieprzetworzona, dostarcza do organizmu cenne składniki odżywcze, jak polifenole czy naturalne fluorki wzmacniające zęby.

Artykuł partnera.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]