Herbata z pokrzywy

Przez wiele osób jest nazywana naturalnym antybiotykiem. Herbata z pokrzywy, gdyż o niej mowa, ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, jest bowiem źródłem wielu witamin i minerałów. Z powodzeniem może też zastępować słodkie napoje. Współcześnie pokrzywa wykorzystywana jest nie tylko jako napar, ale również jako przyprawa. W niektórych kuchniach świata sproszkowany korzeń pokrzywy dodaje się do dań lub gotuje się z niej zupę. Sok z pokrzywy jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym, w tym również do produkcji napojów czy suplementów diety. Tak szerokie zastosowanie pokrzywy jest możliwe dzięki temu, że jest ona bogatym źródłem witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Właściwości herbaty z pokrzywy

Herbatę z pokrzywy stosowano już w starożytnej Grecji i Rzymie. W średniowiecznej Europie napar z tej rośliny był uważany za panaceum i powszechnie stosowano go przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach. Współcześnie przeprowadzone badania naukowe potwierdzają jej leczniczy charakter. Wiadomo, że łagodzi objawy alergii, świądu i zapaleń. W medycynie alternatywnej napary z pokrzywy stosowane są jako „oczyszczacz” organizmu z toksyn. Uważa się, że dobrze przygotowana herbata z pokrzywy pomaga w gojeniu ran, leczeniu anemii, zapalenia stawów czy zaburzeń endokrynologicznych. Niektórzy wierzą, że jej regularne spożywanie pomaga w walce z cukrzycą. Z całą jednak pewnością można powiedzieć, że herbata z pokrzywy ma działanie moczopędne i dlatego zaleca się jej regularne picie osobom, które cierpią na kamicę nerkową. Wyniki badań wskazują też, że wzmacnia włosy i paznokcie, gdyż zawiera znaczną ilość witamin. Regularnie spożywana ma również pomagać w walce ze stresem.

Dawka witamin

Co można znaleźć w filiżance herbaty z pokrzywy? Okazuje się, że całkiem sporo pożytecznych składników. To cenne źródło witaminy A, B (w tym B-1, B-2, B-3 i B-5) i C. Ponadto, w dobrze przygotowanym naparze, znaleźć można także wapń, kwasy tłuszczowe, kwas foliowy (niezbędny zwłaszcza kobietom w ciąży), żelazo, magnez, fosfor, liczne składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Badacze, którzy zainteresowali się herbatą z pokrzywy, wskazują na fakt, iż znaleźć można w niej również kwas octowy, beta-karoten, betainę, kwas kofeinowy i likopen. Wszystko to sprawia, że współcześnie napar ten jest wysoko ceniony i polecany przez wielu lekarzy. Warto też wspomnieć, że z uwagi na oczyszczające właściwości pokrzywy, jej regularne spożywanie jest zalecane osobom palącym tytoń.

Cztery filiżanki dziennie

To maksymalna dawka herbaty z pokrzywy, którą możemy spożywać w ciągu dnia. Osoby, które mają opory przed spróbowaniem tego napoju lub którym nie smakuje zbyt trawiasty smak, powinny wiedzieć, że tę ziołową herbatę podawać można na wiele sposobów. Jedną z propozycji jest wzmocnienie smaku i aromatu naparu przez dodanie soku z różnych owoców, w tym malin, truskawek czy cytryny. Inną możliwością jest sięgnięcie po liście świeżej mięty lub połączenie przygotowanego naparu z herbatą miętową. Istotną kwestią jest też właściwe przygotowanie naparu z pokrzywy. Współcześnie na rynku znaleźć można zarówno herbatę ekspresową, jak i w liściach. Zdecydowanie warto poszukać dobrych herbat ekspresowych, lub sięgnąć po tą drugą. Niewielką ilość liści – 4 łyżeczki, należy zalać wodą (2/3 szklanki) i parzyć przez około 20 minut. Część osób decyduje się na gotowanie liści pokrzywy i nie jest to błąd. Aby napar miał intensywny smak i zapach, można dodatkowo pokruszyć liście w moździerzu tuż przed dodaniem wody.

Dla każdego?

Choć herbata z pokrzywy to cenne źródło witamin i minerałów, zaś jej spożywanie jest uważane za bezpieczne i nietoksyczne, to można też wskazać pewną pulę skutków ubocznych, które może wywołać. Wśród nich należy wymienić zaburzenia żołądkowe, podrażnienie skóry, wysypkę, pocenie i – co jest najbardziej istotne –  interakcje z niektórymi lekami (choćby przeciw nadciśnieniu, rozrzedzającymi krew lub na bezsenność). Z tego też względu tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem regularnego spożywania herbaty z pokrzywy, skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi, czy w naszym, konkretnym przypadku, nie będzie ona czasem niewskazana. Czy kobiety w ciąży powinny pić herbatę z pokrzywy? Odpowiedź tutaj.