Fakty i mity o higienie jamy ustnej

Fakty i mity o higienie jamy ustnej

Szczotkowanie zębów to podstawowa czynność, której uczymy się od najmłodszych lat. W dobie Internetu i social mediów nietrudno trafić na porady, które nie zawsze okazują się być trafione. Które z nich rzeczywiście się sprawdzają?

Kondycja jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu – FAKT

W ludzkim organizmie zawsze jedno wynika z drugiego, nasze organy są jak przedszkolaki, jeśli jeden zachoruje, reszta pójdzie za nim. Często to właśnie jama ustna odgrywa rolę pacjenta zero, ponieważ posiada idealne warunki dla rozwoju bakterii, które mogą prowadzić do powstawania różnego rodzaju infekcji. Badania wykazały, że choroby przyzębia zwiększają ryzyko chorób serca, zawałów czy udarów. Ponadto nieleczona próchnica i stany zapalne dziąseł przyczyniają się do zachorowań na Alzheimera, cukrzycę typu 2, a wśród kobiet w ciąży stanowią duże ryzyko dla powikłań.

Po umyciu zębów płuczemy jamę ustną wodą – MIT

Szczotkowanie zębów dwie minuty i przepłukanie ich wodą to całkiem normalny schemat spotykany u znacznej większości osób. Niestety nie do końca prawidłowy. Składniki zawarte w paście, potrzebują chwili na rozpoczęcie swojej pracy na naszych zębach. Zupełnie tak jak w kremach, nie są w stanie one niczego zdziałać, jeśli nie dostaną odpowiednio dużo czasu. Wypłukanie i wyplucie wraz z wodą pasty, jest równoznaczne z pozbyciem się składników aktywnych z jamy ustnej. Z tego właśnie powodu, odpowiednim jest wyplucie nadmiaru pasty i zaczekanie z przyjmowaniem jakichkolwiek płynów przez następne 30-60 minut. Co jednak z całą tą pianą, która zbiera nam się w buzi w trakcie mycia? Jest na to rozwiązanie – pasty, które nadmiernie się nie pienią. Tuż po umyciu zębów możesz natomiast zastosować płyn do płukania jamy ustnej. W ten sposób opóźnisz nieco proces formowania się nowej płytki nazębnej i wzmocnisz działanie pasty do zębów.

Szczoteczka soniczna dokładniej myje zęby niż szczoteczka manualna – FAKT 

Popularność szczoteczek sonicznych nie zależy tylko i wyłącznie od ich kompatybilności z wiekiem technologii, ale i jakości szczotkowania. Podczas gdy szczoteczką manualną wykonujemy 300-600 ruchów na minutę, szczoteczka soniczna w tym samym czasie wykona ich od 31 do nawet 96 tysięcy. Różnice stanowi nie tylko ilość wykonywanych ruchów, ale i sposób szczotkowania. Podstawą, którą znamy od najmłodszych lat, są ruchy okrężne lub szczotkowanie prawo-lewo. Stałe, dojrzałe zęby wymagają tak zwanej techniki wymiatającej, w celu regularnego pozbywania się płytki nazębnej ze szczelin przy dziąsłach. Technologia soniczna w szczoteczkach wprawia włókna końcówki w drgania, wykonujące właśnie ruch wymiatający, dzięki czemu szczotkowanie jest o wiele bardziej skuteczne. Szczoteczka soniczna efektywnie redukuje przebarwienia spowodowane kawą, herbatą czy paleniem tytoniu. Dzięki temu zęby szybko odzyskują swój naturalny, jasny odcień. Poza tak istotnymi różnicami technicznymi, w szczoteczkach sonicznych mamy wiele wygodnych dodatków. Między innymi timery odmierzające czas szczotkowania, atrakcyjny wygląd, a nowsze modele są w stanie nawet zeskanować obszary, które zostały domyte lepiej lub gorzej.

Przy krwawiących dziąsłach należy ograniczyć mycie zębów – MIT 

Krwawiące dziąsła są częstym powodem odstawiania szczoteczki na bok lub omijania wrażliwego miejsca. Jest to błąd popełniany z obawy przed dalszym krwotokiem lub chorobami dziąseł. Czemu w ogóle dziąsła krwawią? Przeważnie jest to skutek zbyt intensywnego szczotkowania lub niedokładnej higieny, która powoduje odkładanie się płytki nazębnej przy granicy dziąseł, w konsekwencji czego tworzy się kamień nazębny. Kamień podrażnia dziąsła i wywołuje stany zapalne, w związku z czym dochodzi do krwawienia, który powinien być motywacją do dokładniejszej higieny jamy ustnej, nie na odwrót. W  tym czasie warto sięgnąć po miękką szczoteczkę do zębów. Należy pamiętać też o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici i/lub irygatora do zębów. Jeśli przyczyną krwawienia jest kamień nazębny, warto wtedy udać się do stomatologa, aby go usunąć.

Higienę jamy ustnej najlepiej rozpocząć od oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych – FAKT 

Irygator, nić dentystyczna lub szczoteczki międzyzębowe. Wybór jednego z tych trzech produktów należy do nas, ale warto też zapoznać się z jego odpowiednim użyciem. Wbrew pozorom, od jednego z tych sposobów powinniśmy zacząć pielęgnację jamy ustnej. Oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych przed szczotkowaniem pomaga w usunięciu większych kawałków jedzenia, które normalnie mogą blokować dostęp pasty i uniemożliwiać jej odpowiednie działanie. Jako, że wyjątek potwierdza regułę, naszym wyjątkiem jest nić woskowana. Wosk osadza się na zębach, więc niekoniecznie pomaga przed szczotkowaniem, ponieważ blokuje składniki pasty. Nici woskowanej najlepiej użyć na koniec.

Biały kolor zębów zawsze świadczy o zdrowych zębach – MIT 

Śnieżnobiałe zęby to wcale nie są zdrowe zęby. Należy pamiętać, że kolor zębów zależy od genetyki i składu chemicznego naszego szkliwa. Na ich kolor wpływają także liczne przebarwienia oraz osadzająca się płytka nazębna, co nie zmienia faktu, że żółte zęby mogą być nadal niesamowicie zdrowe. Co więcej, badania wykazały, że to właśnie białe zęby są bardziej podatne na szkodliwe działania bakterii i należy zadbać o ich szczególną higienę.

Artykuł sponsorowany.