Yunnan z prowincji Junnan

Yunnan z prowincji Junnan

Tea gatheringYunnan to handlowa nazwa herbaty, produkowanej z liści krzewów herbacianych uprawianych w prowincji Junnan na południu Chin. Herbata ta zawiera jaśniejsze liście (tzw. tipsy) – złociste lub srebrne. Herbaty Yunnan (zielone i czarne) dają jasny napar o mocnym, zdecydowanym smaku. Parzy się je od 3 do 5 minut zalewając wrzątkiem.

Herbatę w prowincji Junnan uprawia się od blisko dwóch tysięcy lat. To właśnie tam można odnaleźć najstarsze chińskie herbaciane drzewo, liczące 1700 lat. Rośnie na górze Nannou w hrabstwie Menghai. Razem z pozostałymi, nieco mniej wiekowymi drzewami herbacianymi (mającymi około 1000 lat) tworzy „Królestwo Trzech Najstarszych Drzew”.

Według historycznych zapisków, kultywowanie herbaty rozpoczął etniczny lud Pu, sama zaś herbata służyła za dar, składany ku czci władców dynastii Shang i Zhou. Dopiero za panowania rodu Yunnan, herbata stała się najważniejszym towarem prowincji.

Obecnie uprawia się tu około 200 gatunków herbacianych drzew. Nadal w wielu miejscach liście herbaciane zbierane ręcznie. Warto wspomnieć, że region Yunnan, choć niewątpliwie jest prekursorem w produkcji tego gatunku herbaty, nie jest jedynym miejscem na ziemi, w którym ona występuje. Jej liście rosną również w Afryce, Ameryce Południowej i Australii.

[Głosów:2    Średnia:5/5]