Szałwia hiszpańska – czy istnieje herbata z nasionami chia?

Szałwia hiszpańska - czy istnieje herbata z nasionami chia?
Czy istnieje herbata z nasion chia? Otóż nie. Po zalaniu ich gorącą wodą uzyskamy żel zawierający m.in. dużo błonnika, bardzo dobrze nawadniający organizm. Smakowo nijaki, lecz dzięki odpowiednim dodatkom – już znośny.

Szałwia hiszpańska

Szałwia hiszpańska, zwana też chia, to roślina pochodząca z centralnej i południowej części Meksyku oraz z Gwatemali. Aztekowie uprawiali ją już w czasach prekolumbijskich dla nasion, które w ich mniemaniu poprawiały kondycję fizyczną i psychiczną, a także zwiększyć koncentrację i bystrość umysłu. Obecnie nadal powszechnie uprawiana jest na tych terenach – nasiona chia wykorzystywane są jak przed wiekami – do przygotowywania odżywczych napojów i żywności.

Nasiona chia

Nasiona chia są w dzisiejszych czasach bardzo popularne w Meksyku i południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. W Polsce dopiero zyskują swoich zwolenników. W dawnych czasach, nasiona chia były podstawowym składnikiem odżywczym Azteków – zaraz po fasoli i kukurydzy. Co więcej, nasiona chia w ówczesnych czasach traktowane były jako waluta – płacono w nich często podatek dla kapłanów i szlachty azteckiej.

Chia

Obecnie nasiona chia zaliczane są do grupy tzw. produktów superfoods, ponieważ zawierają zdecydowanie większą ilość składników odżywczych niż inne typowe produkty naszej codziennej diety. Przede wszystkim zawierają ponad dwa razy więcej protein niż popularne zboża, a proteiny to nic innego, jak łatwo przyswajalne białko. Mają więcej wapnia niż mleko i więcej żelaza niż szpinak. Poza tym zawierają dużo składników mineralnych: magnez, fosfor, miedź i cynk oraz witaminy z grupy B. Są źródłem kwasów omega-3 – mają ich więcej nawet od łososia atlantyckiego. Warto wiedzieć, że nazwa chia wywodzi się od słowa „chian”, które w języku Azteków znaczyło „oleisty”. Nasiona chia nie zawierają glutenu.

Nasiona chia odchudzanie

Nasiona chia, dzięki dużej zawartości błonnika (25%), zalane wodą, mlekiem lub sokiem – pęcznieją. Po pewnym czasie robi się z nich z nich galaretka, która po zjedzeniu długo pozostawia uczucie sytości. Dzięki temu poleca się je osobom stosującym dietę odchudzającą. Poza tym nasiona szałwii hiszpańskiej regulują trawienie i wspomagają pracę jelit oraz osłabiają ochotę na słodycze. Dzięki swoim składnikom mineralnym nasiana chia dobrze wpływają na kości, skórę, włosy i paznokcie, wzmacniają system odpornościowy oraz regulują pracę serca i ciśnienie krwi zapobiegając w ten sposób chorobie wieńcowej. Kwasy omega-3 zawarte w nasionach chia pozytywnie oddziałują na układ nerwowy: wyciszają i łagodzą objawy depresji. Nasiona szałwii hiszpańskiej praktycznie nie mają smaku, dlatego można z powodzeniem łączyć je z innymi produktami. Możemy posypać nimi musli, dodać do jogurtu lub sałatki, używa się też ich jako naturalnego zagęstnika do zup i sosów. Dodaje się je również do mąki na ciasto lub chleb.

Chia przeciwskazania

To ostatnie zastosowanie zostało nawet uregulowane przez Unię Europejską. Otóż w 2009 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, na podstawie ekspertyzy toksykologicznej określił, że nasiona chia mogą stanowić 5 proc. całkowitego składu danego produktu. Kiedy w 2013 r. żywność zawierająca szałwię hiszpańską stała się jeszcze bardziej popularna, Komisja Europejska rozszerzyła zastosowanie nasion do 10 proc. Jednak w 2017 roku polski Główny Inspektorat sanitarny wydał komunikat z ostrzeżeniem przed niekontrolowanym wykorzystywaniem nasion chia w produktach spożywczych. Poinformował również w nim, że przekroczenie dopuszczalnej normy może spowodować problemy ze zdrowiem. Zwrócono uwagę, że szałwia hiszpańska wzmocnia działanie leków obniżających ciśnienie oraz leków kontrolujących poziom cukru we krwi. Wpływa również na zmniejszenia krzepliwości krwi. Uważa się również, że zawarty w szałwii hiszpańskiej kwas ALA może działać niekorzystnie na tkankę gruczołową piersi oraz na prostatę. Poza tym spożywanie większych niż zalecane dawek nasion chia mogą powodować zaburzenia gospodarki estrogenowej,  problemy układu pokarmowego objawiające się ostrymi biegunkami, czy nawet wystąpienie udaru. Lekarze informują również o możliwości wystąpienia alergii i chorób autoimmunologicznych.

Nasiona chia przepisy

Przepis na napój energetyczny z nasion chia:

Pogniecione nasiona chia (1 łyżkę) i miód (2 łyżki) mieszamy w dwóch szklankach gorącej wody. Odstawiamy do wystygnięcia. Po wystygnięciu możemy odcedzić nasiona, lepiej jednak je zostawić. Dodajemy pół szklanki soku z limonki i kilka kostek lodu, mieszamy. Gotowe!

Koktajl owocowy z nasionami chia:

Do blendera wlej 300 ml mleka roślinnego, wsyp 100 g jagód, 100 g truskawek, 2 łyżeczki nasion chia i 2 łyżki miodu. Całość miksujemy, aż powstanie jednolity koktajl.

Napar z szałwii

Czy napar z szałwii istnieje? Oczywiście. Lecz nie z szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica L.) a z szałwii lekarskiej (Salvia officinalis L.). Obie te rośliny wchodzą w skład rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Szałwia lekarska rośnie jednak nie w Ameryce lecz w Europie – w rejonie Morza Śródziemnego. Surowcem zielarskim w wypadku szałwii lekarskiej są liście, z których robi się herbatki i napary, spożywa się je również w sałatkach oraz jako przyprawę. Od dawna wykorzystywana jest w medycynie ludowej i oficjalnej oraz w przemyśle kosmetycznym.