Jakość to smak herbaty

Jakość to smak herbaty

T nero aromatizzatoSmak herbaty zależy głównie od jakości suszu herbacianego i sposobu parzenia. Najlepsze jakościowo liście pochodzą z upraw znajdujących się powyżej 2000 m n.p.m. To z nich produkuje się najdroższe herbaty, charakteryzujące się bogatym smakiem i aromatem.

Chłodniejszy klimat, duże nasłonecznienie oraz obfite opady są warunkami najbardziej sprzyjającymi dla wzrostu krzewów herbacianych. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość herbaty jest również moment zbioru listków. Generalnie im młodsze liście, tym bardziej wartościowy jest otrzymywany z nich napar. Wynika to z faktu, że posiadają one więcej olejków eterycznych, a mniej garbnika (w większej ilości przyczynia się on do pogorszenia smaku herbaty). Najcenniejsze liście to tzw. flesze, czyli pączek liściowy i dwa najmłodsze liście na gałązce.

Smak i aromat herbaty zależy również od sposobu jej parzenia. Ogólnie można przyjąć, że herbatę parzy się od 3 do 5 min. W zależności od czasu zaparzania herbaty, gotowy napar może w różny sposób oddziaływać na organizm człowieka. Po pierwszych 3 minutach ma on działanie pobudzające, przechodzą do niego alkaloidy, głównie teina. W następnych minutach do naparu przechodzą związki garbnikowe, głównie tanina mająca działanie uspokajające. Przy długim zaparzaniu herbaty często gorzknieją.

Temperatura wody, którą zalewa się herbatę zależy od rodzaju przygotowywanej herbaty. Herbatę czarną zalewamy wodą o temperaturze ok. 95 °C, zieloną i białą wodą o temperaturze ok. 75 °C. Niektóre gatunki zielonych herbat wymagają wody o nieco wyższej temperaturze.

Na jakość i smak herbaty wpływa także woda, jakiej używamy do jej przygotowania. Aby zachować naturalny aromat herbacianych liści należy dobrać lekką, przefiltrowaną wodę, bogatą w tlen (wrzenie wody powoduje gwałtowne uwalnianie się z niej tlenu), jej skład powinien być zbliżony do neutralnego (pH od 6,5 do 7).

[Głosów:1    Średnia:5/5]