Lawenda lekarska – napar o leczniczych właściwościach i wszechstronnym działaniu

Lawenda lekarska – napar o leczniczych właściwościach i wszechstronnym działaniu

Odświeżający zapach lawendy może zarówno koić, jak i pobudzać. Napar może łagodzić bóle brzucha, może też pomóc w przypadku infekcji pęcherza. Jakie jeszcze właściwości ma lawenda lekarska?

Lawenda lekarska – podstawowe informacje

Lawenda lekarska (zwana również wąskolistną, wonną, bławatką, czyszczeczem) pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego (Francja, Hiszpania, Andora,Włochy), jest jednak uprawiana w wielu innych – w tym i w Polsce. Jest niewielkim półkrzewem, osiągającym do 90 centymetrów wysokości.

Pędy lawendy lekarskiej w dolnej części są zdrewniałe a w górnej zielone, pokryte srebrzystymi włoskami. Są nimi porośnięte również wąskie liście, rosnące naprzeciwlegle. Roślina kwitnie na fioletowo (niektóre odmiany są też białe lub różowe), kwiatami zebranymi w poprzerywane kwiatostany.

Lawenda lekarska – zastosowanie

Lawenda lekarska ze względu na swój wygląd jest często sadzona w ogrodach jako roślina dekoracyjna. Ma jednak także bardzo szerokie zastosowanie. Zapach lawendy odstrasza mole (dlatego też dodaje się ją do torebek zapachowych do szaf), nada też świeżości pościeli czy bieliźnie.

W krajach śródziemnomorskich (skąd roślina pochodzi) pszczoły produkują miód z lawendy.

Roślina wykorzystywana jest też w kosmetyce, zwłaszcza w produkcji toników do wrażliwej i delikatnej skóry. Kosmetyki z lawendą przyspieszają regenerację naskórka, a także zwalczają trądzik i działają antyseptycznie.

Co jednak najważniejsze, lawenda lekarska jest surowcem zielarskim. Zawiera olejek eteryczny o nieocenionym wpływie na nasze zdrowie!

Lawenda lekarska - właściwości lecznicze

Lawenda lekarska – właściwości lecznicze

Lawenda zawiera olejek eteryczny, który nie tylko pięknie pachnie, ale też ma niezwykłe właściwości. W jego skład wchodzą m.in. linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol, borneol. Wpływają one tonująco na cały układ nerwowy, co oznacza łagodzenie skutków różnorodnych stresów, mniejsze napięcie nerwowe, łatwiejsze zasypianie. Aby skorzystać z tych magicznych właściwości, można położyć przy poduszce płócienny woreczek wypełniony suszonymi kwiatami i liśćmi lawendy.

Olejek eteryczny działa także pobudzająco w przypadku znużenia i zmęczenia – wystarczy wziąć kąpiel z kilkoma kroplami olejku z lawendy. Pomoże również w przypadku bólu głowy, a nawet migreny, poprzez wmasowanie kilku kropel w skronie. Natomiast inhalacje z wykorzystaniem olejku z lawendy pomagają na zapalenie gardła, zatok, oskrzeli czy migdałków.

Lawenda wykazuje silne właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze, więc roślina stosowana jest także w leczeniu trądziku. Przyspiesza regenerację naskórka i gojenie się ran.

Lawenda lekarska – napar i jego właściwości

Kwiaty rośliny oprócz olejku kryją w sobie też moc garbników, fitosteroli, antocyjanów, kwasów organicznych i soli mineralnych. Te niezwykłe połączenie działa przeciwskurczowo, kojąco i antyseptycznie. Dlatego oprócz płóciennego woreczka z lawendą oraz olejkiem dodawanym do kąpieli, polecamy również regularne picie naparu z kwiatów i liści tej rośliny.

Herbata z lawendy pomaga w przypadku bóli brzucha (w tym także miesiączkowych), ponieważ działa rozluźniająco na mięśnie. Jest też świetnym sposobem na problemy z układem trawiennym: przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit, stymuluje wydzielanie żółci soków żołądkowych, przyspieszając trawienie. Dzięki temu napar łagodzi wzdęcia i kolki, wspiera leczenie zaparć i niestrawności.

Lawendowa herbatka pomoże również w razie infekcji pęcherza. Działa moczopędnie, a równocześnie ma silne właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.

Lawenda lekarska – cena

Gdzie dostępna jest lawenda? Sklep herbaciany zaoferuje Ci różne mieszanki herbaciane oraz same suszone kwiaty oraz liście.

Pomimo niesamowitych właściwości, lawenda wcale nie jest bardzo droga – ceny za 100 g suszu zaczynają się już od 7-8 złotych. Można też samodzielnie hodować roślinę, a w okresie kwitnienia (od czerwca do sierpnia) zbierać i suszyć kwiaty oraz liście.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]