Pu-erh

Pu-erh

Ripe pu-erh tea cake and tea cupPu-erh to  herbata półfermentowana, w Polsce zaliczana do herbat czerwonych. Nazywana jest „pogromcą tłuszczu” – wspomaga odchudzanie, oraz między innymi poprawia pamięć, pomaga zwalczyć zły nastrój, obniża ciśnienie i wzmacnia organizm. Jej zdrowotne działanie jest tym skuteczniejsze, im dłużej pozwala się jej leżakować w odpowiednich warunkach. Najlepsze, a zarazem najdroższe herbaty dojrzewają w grotach przez ponad 50 lat.

Czerwona herbata pu-erh znana już była w czasach dynastii Tang (618-907). Z jej dobrodziejstw mógł korzystać jedynie cesarz. Pod groźbą ostrej kary, zwykły obywatel nie mógł nawet posmakować tego eliksiru. Herbata produkowana była w niewielkich ilościach, w trudno dostępnych grotach.

Ojczyzną pu-erh jest region Pu’er w prowincji Junnan na południu Chin. Istnieje kilka kategorii jakościowych tej herbaty. Najlepsza jest pu-erh liściasta, która ma delikatny aromat i dużą skuteczność działania. Herbata ta zawiera dużo więcej mikroelementów, teiny, manganu, wapnia, fluoru, olejków eterycznych niż herbata czarna

Herbatę pu-erh należy zaparzać klasycznie. Na jedną filiżankę używamy niepełną łyżeczkę herbaty. Zalewamy wodą o temperaturze ok. 95 stopni i zostawiamy na 3-5 minut. Możliwe jest dwu- lub trzykrotne zaparzanie tych samych liści. Napar ma specyficzny, mocny ziemisty smak i zapach, dlatego też często herbaty pu-erh aromatyzuje się.

[Głosów:29    Średnia:4.6/5]