Oolong – smocza herbata

Oolong (lub: ulong, oolung, ulung) to rodzaj półfermentowanej herbaty z Chin (prowincje Fujian i Guangdong), oraz północnej i północno-wschodniej części Tajwanu. Herbaty oolong nazywane są niebieskimi, w Polsce zalicza się je do herbat czerwonych a w Chinach… turkusowych.

Herbatę oolong można rozpoznać po barwie zaparzonego liścia – jego ciemniejsze brzegi, które uległy fermentacji, przypominają liść czarnej herbaty, pozostała, znacznie jaśniejsza część liścia wygląda jak liść herbaty zielonej. Herbaty te są znane ze swego drzewnego aromatu i łagodnego, owocowego smaku. Mówi się, że w imbryku przyjmują postać smoka, stąd nazywa się je „smoczymi herbatami”.

Fermentacja herbat oolong nie jest całkowita, tak, jak w przypadku herbat czarnych. Wynosi od około 20% (Chiny) do 60% (Tajwan). Liście pozostają całe, nie są połamane przez zwijanie. Proces obróbki zaczyna się etapem więdnięcia liści. Po utracie wilgoci liście umieszczane są w wiklinowych koszach i od czasu do czasu potrząsane. Ma to doprowadzić do otarcia brzegów blaszek liściowych – ułatwia to przebieg  fermentacji. Po kilku godzinach proces ten zostaje zatrzymany poprzez suszenie liści.

Jak parzymy herbatę oolong? Zazwyczaj sypie się dwie łyżeczki suszu na kubek. Temperatura wody powinna wynosić 90 °C – 100 °C (zależy od stopnia utlenienia herbaty) a czas parzenia – 3-6 minut. Oolong wysokiej jakości można zaparzać wiele razy (od 3 do 5) i w odróżnieniu od wielu innych herbat, jej jakość wzrasta wraz z kolejnym parzeniem.

Według niektórych badań codzienne spożycie nawet połowy filiżanki herbaty typu oolong, może zmniejszać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego nawet o 50%. Oolongi mają niską zawartość kofeiny, dzięki czemu nawet po wieczornym wypiciu filiżanki naparu, nie powinno być problemów z zaśnięciem.