Mieszamy herbatę

Mieszanki herbaciane mogą być tworzone z wielu gatunków herbat pochodzących z różnych okręgów lub plantacji. Herbaty miesza się w celu wyrównania smaku i jakości, gdyż mogą występować różnice pomiędzy zbiorami w poszczególnych terminach. Mieszanki stosuje się także w celu poprawy smaku naparu lub wzbogacenia go.

Mieszaniem herbat zajmuje się kiper herbaciany. Jego zadaniem jest poszukiwanie właściwych komponentów do sporządzenia najlepszej mieszanki. W efekcie mieszanka taka może składać się nawet z 15 – 35 różnych herbat.

Kiper bierze pod uwagę wiele cech herbaty, takich jak: wygląd i aromat suchych listków, sposób w jaki herbata się parzy, kolor naparu, jego aromat i smak. Wiele można dowiedzieć się o herbacie nawet na podstawie sposobu, w jaki listki rozwijają się w gorącej wodzie. Ma to znaczenie choćby dla późniejszej szybkości parzenia. Szczególną uwagę przywiązuje się do wszelkich obcych aromatów, które herbata przejmuje bardzo łatwo, a których obecność jest rzeczą absolutnie niedopuszczalną.

Przykłady popularnych mieszanek herbacianych:

Earl Grey – jest to wspaniała, tradycyjna mieszanka herbat chińskich lub chińskich i indyjskich, aromatyzowanych esencją z bergamoty. Ilość esencji jest zmienna i wpływa na jakość herbaty. Gdy jest jej za dużo ma smak mydlany, gdy natomiast za mało – smakuje jak niearomatyzowana. Daje ona napar o ożywczym smaku, nadający się wyśmienicie zarówno na śniadanie, jaki i na podwieczorek.

English Breakfast (angielska śniadaniowa) – mocna herbata, polecana jest do ciężkiego śniadania, typowego dla Brytyjczyków, a więc przede wszystkim smażonych potraw oraz wędzonych ryb. W skład tej mieszanki wchodzą najczęściej herbaty indyjskie (Assam), cejlońskie i afrykańskie.

Irish Breakfast – mocna herbata, dająca napar o ciemnej barwie, tradycyjny dla Irlandii. Składa się z herbat Assam, niekiedy z dodatkiem herbat afrykańskich i indonezyjskich.

Rosyjska Karawana – jest to herbata, której smak wzorowany jest na herbatach przywożonych do Rosji w XIX w. przez karawany. Do tej mieszanki używa się herbat czarnych lub oolong z Chin lub Formozy (Tajwan), z dodatkiem niewielkiej ilości dymnej herbaty Lapsang Souchang.