Katechiny

Katechiny

Black tea with green leaf isolated on whiteKatechiny to silne przeciwutleniacze (antyoksydanty) – 25 – 100 razy wydajniejsze niż witaminy C i E. Potrafią zneutralizować najniebezpieczniejszy dla człowieka rodnik hydroksylowy i są najłatwiej przyswajalne przez nasz organizm.

Katechiny występują w wielu roślinach, między innymi herbacie. Stanowią od 25 do 40% suchej masy liścia herbaty. W produkcie finalnym najwięcej katechin znajdziemy w herbatach niefermentowanych, zielonych, najmniej w czarnych, fermentowanych.

Uważa się, że katechiny zmniejszają ryzyko powstania zakrzepów, wystąpienia miażdżycy, nowotworów, opóźniają efekty starzenia się, działają przeciwbakteryjnie, a nawet przeciwwirusowo, pomagają odtruwać organizm – poprzez wiązanie jonów metali ciężkich, działają wybitnie przeciwwrzodowo i wpływając na wzrost „dobrego” cholesterolu HDL.

Badania naparów herbacianych wykazały, że najwięcej związków flawonowych uwalnia się w ciągu pierwszych dwóch minut parzenia. Jeśli czas parzenia jest krótszy, to zawartość katechin w naparze jest niższa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]