Jak przelewać herbatę – zobacz film

Jak przelewać herbatę – zobacz film

filmPierwsza szklaneczka herbaty zaparzonej po marokańsku „ma moc miłości, druga – gorycz życia, trzecia – słodycz śmierci.” W tekście pt.: „Marokańska miętowa herbata” podaliśmy opis parzenia herbaty z miętą po marokańsku, teraz prezentujemy dwa filmy obrazujące ten proces. Herbatę po marokańsku przygotował Mahjoub Lagfiri z zespołu Chigaga Group z Maroka.

Do czajniczka wsypujemy kilka łyżeczek zielonej herbaty. Wlewamy pół szklanki wrzącej wody. Po chwili wylewamy ją tak, aby rozwinięte liście herbaty pozostały w dzbanku. Następnie do dzbanka wkładamy świeżą miętę, zapełniamy go prawie do pełna. Wsypujemy dużo cukru – nawet do 5 łyżeczek na szklankę herbaty. Zalewamy wrzątkiem i zamykamy dzbanek pokrywką. Herbatę w dzbanku możemy podgrzewać lub nawet kilkakrotnie zagotować. Ważne, aby smakowała.

Możemy potrząsnąć dzbankiem, aby zawartość lepiej się wymieszała. Lub przelać do szklaneczek i wlać z powrotem do dzbanka. Na filmach widzimy doskonale jak należy nalewać herbatę do szklaneczek – aby jej nie porozlewać trzeba mieć wprawę. Dla ułatwienia – można zacząć nalewać herbatę nisko nad szklaneczką, potem stopniowo podnosić czajniczek.

Poniżej – cały proces parzenia herbaty po marokańsku z użyciem zielonej herbaty Loyd.

Filmami dysponujemy dzięki uprzejmości Etno Chaty Topolej z Goleszowa Równi koło Ustronia, gdzie w połowie czerwca odbył się Tydzień Kultury Marokańskiej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]