Honeybush

Honeybush


Honeybush-TeeHoneybush (Honey Bush) albo Heuningbos to napar z liści, łodyg i kwiatów południowo-afrykańskiego miodokrzewu (Cyclopia intermedia, oraz Cyclopia subternata), gatunku spokrewnionego z czerwonokrzewem. W smaku podobna do rooibosa, nieco łagodniejsza, wolna od goryczy i ma przyjemny aromat.

Miodokrzew został po raz pierwszy odkryty przez Europejczyków na Cape Town, w literaturze botanicznej pojawia się od 1705 roku. Proces produkcji herbaty Honeybush jest podobny do procesu produkcji tradycyjnej herbaty i herbaty rooibos. Roślina jest zbierana, fermentowana, suszona i pakowana.

Napar z miodokrzewu nie zawiera kofeiny, zatem nie działa pobudzająco. Podaje się ją przy przeziębieniach – ze względu na obecność pinitolu – zmodyfikowanego cukru, uzyskiwanego głównie z sosny (ang. pine tree). Substancja ta obniża również poziom cukru we krwi i być może znajdzie zastosowanie jako środek dla diabetyków. Miodokrzew zawiera również  przeciwutleniacze: flawony, isoflawony, ksantony, luteoline, polifenole i kwas 4- hydroksycynamonowy.

Honeybush parzy się podobnie jak herbatę, jedna lub dwie kopiaste łyżeczki suszu na każdy litr wrzącej wody. Zaparzanie na bardzo małym ogniu powinno trwać od 5 do 20 minut. Dodatkowo możemy do naparu dodać mleka, bądź też cukru.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]