Herbata pobudza czy nie?

Herbata pobudza czy nie?

Teepause, Glas mit rotem TeeHerbata ma wiele właściwości. Może pobudzać, wspomagać odchudzanie lub relaksować. Która herbata bardziej pobudza, zielona czy czarna?

Herbata zielona jest uznawana za napój uspokajający i relaksujący. Jednak przygotowana w odpowiedni sposób może posiadać też działanie pobudzające. Krótkie parzenie (do 2 minut) i szybkie oddzielenie naparu od liści da napar stymulujący. Zaś po przedłużeniu parzenia do ok. 5 minut otrzymamy napar gorzki i działający uspokajająco.

Susz herbaty zielonej pochodzącej z Japonii ma dużą zawartość kofeiny, ale też jest bogaty w taninę, która osłabia jej działanie. Dlatego herbaty japońskie warto parzyć nie dłużej niż 1 minutę w wodzie o niższej temperaturze.

Najbardziej znana w naszym kraju herbata czarna ma silne działanie pobudzające. Przykładem może być herbata pochodząca z Assamu czy Madrasu. Nieco słabsze działanie będzie miała herbata czarna z ogrodów Darjeeling. Te różnice wynikają z warunków klimatycznych i składu gleby w poszczególnych miejscach. Czarna herbata jest w pełni fermentowana, przez co zostaje rozłożona większość substancji hamujących wchłanianie i działanie kofeiny. Jednak należy pamiętać, że w liściach zostało jeszcze trochę garbników, które przy długim parzeniu uwolnią się do naparu i będą osłabiać działanie stymulantów.

Herbaty, które nas nie pobudzą

Biała herbata poprzez specyficzny proces produkcji prawie pozbawiona jest kofeiny. Jej głównym atutem są antyoksydanty. Podobnie jest w przypadku herbaty żółtej. Zawiera ona również niewiele kofeiny, ale przewyższa białą herbatę w zawartości przeciwutleniaczy. Zarówno biała, jak i żółta herbata mogą być stosowane jako napary uspokajające.

Herbata turkusowa również nie zawiera zbyt wiele kofeiny, ale za to posiada w składzie teaninę, która ma działanie uspokajające i relaksujące. Pu-Erh również należy do herbat niepobudzających. Poza zastosowaniem odchudzającym może służyć jako źródło magnezu, fluoru czy manganu. Nie wykazuje przy tym specjalnego działania uspokajającego, ponieważ w procesie produkcji zostały rozłożone substancje stymulujące i relaksujące, a przekształciły się w inne związki pozytywnie wpływające na układ trawienny.

[Głosów:10    Średnia:2.4/5]