Herbata Keemun – jedna z najlepszych czarnych herbat świata

Herbata Keemun – jedna z najlepszych czarnych herbat świata

Keemun to wyjątkowa czarna chińska herbata o winnym i owocowym smaku. Przez wielu uważana za jedną z najlepszych czarnych herbat na świecie. Jest  produkowana w hrabstwie Qimen w Huangshan, w prowincji Anhui. Jej nazwa pochodzi właśnie od nazwy prowincji „Qimen” pisanej z angielska: „Keemun”. Jej historia jest dość krótka – powstała bowiem w 1875 roku.

 

Herbata z Quimen

Herbatę Keemun „stworzył” Yu Quianchen, urzędnik państwowy, który prywatnie pasjonował się herbatą. W pewnym momencie swojego życia stracił pracę. Aby utrzymać się zajął się dekarstwem w Fujian, jednocześnie studiując tajniki produkcji herbat. Gdy był już gotów do rozpoczęcia uprawy krzewów herbacianych, zaczął rozglądać się za odpowiednim miejsce do założenia plantacji. Okazało się, że w jego okolicy niemal wszystkie takie miejsca są już zajęte.

Jego poszukiwania zakończyły się w okolicach Quimen – miejsce okazało się idealne. Yu Quianchen rozpoczął uprawę krzewów herbacianych i produkcję herbaty czarnej. Herbata ta szybko zdobyła uznanie, szczególnie w Anglii, gdzie stała się najbardziej znanym składnikiem mieszanki herbat English Breakfast.

 

Wielu plantatorów z prowincji Anhui wzorem przybysza rozpoczęło produkcję czarnej herbaty – tutejsza odmiana krzewów herbacianych szczególnie się do tego ponoć nadaje. Ma  specyficzne właściwości, które nadają naparowi wyjątkowy smak. Jego aromat określa się jako owocowy, z nutką czekolady i suszonej śliwki. Smak herbaty Keemun jest łagodny (jedwabisty, zrównoważony) i słodkawy. Przypomina nieco smak kakao.

 

Herbata Keemun

 

Istnieje wiele odmian herbaty Keemun, każdą z nich wytwarza się w nieco inny sposób. Jednak wszystkie poddawane są bardzo powolnemu procesowi suszenia i utleniania, co daje właśnie jej wyjątkowy i bogaty smak i aromat.

 

Keemun Mao Feng

Produkowana jest z całych liści i pąków zebranych najwcześniej, w stosunku 2 liście i 1 pączek. Po wysuszeniu przypomina nieco zieloną Mao Feng, jej liście są ciasno zwinięte, długie i niepołamane. Jej zapach jest słodkawy, miodowy – odnosi się to zarówno do suszu jak i naparu. Napar ma kolor ciemnopomarańczowy, wpadający w czerwień. W smaku jest lekko słodka, dymna z nutką kwiatowo-owocową.

Herbatę Keemun Mao Feng uważa się za jedną z najlepszych herbat czarnych. Najlepiej smakuje bez żadnych dodatków, uszlachetni mieszanki innych rodzajów herbat.

 

Herbata Keemun - parzenie

Keemun Hao Ya

Kolejna odmiana wysokiej jakości czarnej herbaty. Zawiera głównie całe liście, które po wysuszeniu przypominają małe igiełki. Jest nieco mocniejsza od innych odmian herbat Keemun. Ma wyraźny, intensywny, lekko słodkawy smak. Porównuje się ją do dobrego czerwonego wina ze względu na bardzo bogaty bukiet smaku i zapachu.

 

Keemun Gongfu

Jest to odmiana specjalnie przygotowana do parzenia w trakcie ceremonii parzenia herbaty Gong-fu, czyli w mistrzowskim stylu. Obecnie w Chinach próbuje się odtworzyć stare zwyczaje herbaciane – jednym z nich jest właśnie gong-fu cza – naturalna harmonia oraz brak pośpiechu.

 

Herbata Keemun – parzenie

 

Jak wiadomo herbata czarna w zależności od długości parzenia może działać pobudzająco lub relaksująco. Tak samo jest z herbatami Keemun.

 

Można je parzyć w sposób zachodni, czyli około 7 gramów herbaty zalewamy 500 ml wody o temperaturze 90 stopni i parzymy ją od 3 do 5 minut.

Można parzyć ją również wielokrotnie, na sposób wschodni, podobnie jak herbaty zielone. W tym przypadku około 5 gramów herbaty zalewamy 85 ml wody o temperaturze 80 stopni. Pierwsze parzenie powinno trwać najwyżej 10 sekund (w przypadku herbat zielonych napar ten często się wylewa), kolejne kilkadziesiąt sekund a ostanie do kilku minut.

 

Do parzenia herbaty Keemun Gongfu potrzebujemy już dzbanek do herbaty. Parzenie herbaty w Gong-fu cha w czajniczku trwa krótko, a napar naciąga szybko. Przedłużenie lub skrócenie parzenia o kilkanaście czy nawet kilka sekund zmienia radykalnie smak napoju. Dlatego nalewanie herbaty z czajniczka wprost do czarek spowodowałoby to, że w pierwszej czarce byłaby ona najsłabsza, a w ostatniej – najmocniejsza. Aby temu zapobiec napar z czajniczka przelewa się najpierw do dzbanka, a dopiero z niego do czarek. Dzięki temu w każdej z nich będzie jednakowo mocny.

 

Jak już pisaliśmy w Chinach stare zwyczaje herbaciane wracają do łask. Jednym z nich jest rytuał Gong-fu cha – uczta pięciu zmysłów – wzroku, węchu, smaku, dotyku i słuchu.

Wzrokiem podziwiamy piękny ceremoniałem odprawiany przez mistrza herbacianego, piękny naparem i rozwijające się listki. Węch pobudzany jest przez zapach liści herbacianych w każdej fazie parzenia. Susz pachnie inaczej, niż liście właśnie wrzucone do ogrzanego czajniczka, zaś jeszcze inny aromat mają liście w trakcie parzenia i po zakończonej ceremonii. Smak zaskoczą różnice w naparach z kolejnych parzeń. Dzięki dotykowi możemy podziwiać kunszt wykonania naczyń i przyrządów używanych podczas przygotowania i podawania herbaty. Zaś poprzez słuch odczujemy relaksujące właściwości Gong-fu cha -plusk wody i przelewanego naparu, spokojne oddechy uczestników i delikatne siorbanie herbaty.

[Głosów:10    Średnia:5/5]