Herbata jak kawa?

Herbata może pobudzać, wspomagać odchudzanie lub relaksować. Która herbata bardziej pobudza, zielona czy czarna?

Herbata zielona jest powszechnie uznawana za relaksującą i uspokajającą. Nie wszyscy jednak wiedzą, że odpowiednio przygotowana, może, podobnie jak herbata czarna, pobudzać. Krótkie parzenie (do 2 minut) i szybkie oddzielenie naparu od liści da napój stymulujący. Zaś po przedłużeniu parzenia do ok. 5 minut otrzymamy napar uspokajający. Temperatura wody ożytej do parzenia też ma znaczenie – zbyt gorąca szybko „wyciągnie” garbniki z suszu i herbata będzie gorzka i niesmaczna. Z kolei zbyt niska temperatura wody wpłynie na niską zawartość pobudzającej teiny.

Teina

Teina to pobudzający związek chemiczny występujący w wielu roślinach. W kawie – nazywany jest wówczas kofeiną, w guaranie – guaraniną, w yerba mate – mateiną, a w herbacie – teiną. W kawie kofeina występuje w postaci czystego alkaloidu – stąd jej szybkie, ale krótkotrwałe działanie. W herbacie teina ma postać mieszaniny kwasów organicznych i soli kofeiny. Stąd jej trudniejsze wchłanianie i powolniejsze działanie. Poza tym na filiżankę kawy przypada więcej kofeiny niż teiny na filiżankę herbaty. O ile po wypiciu filiżanki mocnej kawy zastrzyk energii czujemy niemal natychmiast, na ożywcze działanie teiny po wypiciu filiżanki mocnej herbaty trzeba poczekać około godziny. W ramach rekompensaty możemy liczyć na dłuższe, niż w przypadku kawy, działanie. Energetyczny zastrzyk teiny odczuwalny jest około czterech godzin.

Pobudzające herbaty

Susz herbaty zielonej pochodzącej z Japonii ma dużą zawartość teiny, ale też jest bogaty w taninę, która osłabia jej działanie. Dlatego herbaty japońskie warto parzyć nie dłużej niż 1 minutę w wodzie o niższej temperaturze.

Popularna w naszym kraju herbata czarna ma silne działanie pobudzające. Przykładem może być herbata pochodząca z Assamu czy Madrasu. Nieco słabsza jest herbata czarna z ogrodów Darjeeling. Te różnice wynikają z różnych warunków klimatycznych i składu gleby w poszczególnych miejscach. poza tym czarna herbata jest w pełni fermentowana, przez co zostaje rozłożona większość substancji hamujących wchłanianie i działanie kofeiny. Jednak należy pamiętać, że w liściach zostało jeszcze trochę garbników, które przy długim parzeniu uwolnią się do naparu i będą osłabiać działanie stymulantów.

Herbaty uspokajające

Biała herbata poprzez specyficzny proces wytwarzania jest prawie pozbawiona kofeiny. Jej głównym atutem są antyoksydanty. Podobnie jest w przypadku herbaty żółtej. Zawiera ona również niewiele kofeiny, ale przewyższa białą herbatę w zawartości przeciwutleniaczy.