Herbata i angielskie śniadanie

Herbata i angielskie śniadanie

teaPrawie każdy producent ma w swojej ofercie czarną herbatę English Breakfast. Nie jest to odrębny rodzaj lecz mieszanka liści herbacianych, która ma dwa zadania: dodać energii na cały dzień oraz zneutralizować, przynajmniej częściowo, cholesterol dostarczany w nadmiarze w typowym angielskim śniadaniu. 

Mieszanka English Breakfast ma mieć mocny aromat i wyrazisty smak. Składa się najczęściej z herbat chińskich i indyjskich z dużą zawartość teiny, dzięki czemu często zastępuje poranną kawę. Pije się ją z różnymi dodatkami: mlekiem, śmietanką, cukrem lub miodem.

Skąd się wzięła nazwa: English Breakfast Tea?

Według niektórych teorii mieszanka ta została skomponowana w… Szkocji. Przepis na nią opracowano w połowie dziewiętnastego wieku specjalnie dla królowej Wiktorii, która zapoczątkowała tradycję porannego picia herbaty – dla pobudzenia i ożywienia zmysłów uśpionych przez senną brytyjską pogodę.

Według innej wersji narodzin English Breakfast należy szukać w Nowym Jorku. To tutaj, angielski aptekarz Richard Davies, zajął się herbacianym biznesem i po kilku miesiącach odniósł oszałamiający sukces. Pomogła mu w tym opracowana przez niego mieszanka którą nazwał właśnie „Angielskim śniadaniem”.

Dziś English Breakfast kojarzy się głównie z obfitym i kalorycznym angielskim śniadaniem, z którym dobrze komponuje się mocny smak czarnej herbaty, złagodzony odrobiną mleka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]