Graviola – właściwości, zastosowanie. Czy leczy raka?

Graviola – właściwości, zastosowanie. Czy leczy raka?
Graviola, czyli Flaszowiec Miękkociernisty (Annona muricata L.) to gatunek małego drzewa, dorastającego do 10 m wysokości. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Antyli,  kwitnie przez cały rok, a jadalne owoce dojrzewają w każdym miesiącu. Głównym rejonem uprawy Gravioli jest Ameryka Środkowa. W ostatnich latach odkryto w niej acetogeniny annonaceowe – substancje, które ponoć potrafią skutecznie leczyć raka – nawet przypadki nowotworów opornych na standardowe metody leczenia.

Graviola

Graviola ma długie ciemnozielone liście, rosnące naprzemianległe i dochodzące do 20 cm długości. Góra liścia jest błyszcząca, dół zaś matowy. Jej kwiaty rosną pojedynczo lub zebrane są w grona. Owoce Gravioli mogą ważyć nawet do 6 kg, ale przeciętnie ich waga wynosi około 3 kg. Mają kształt nerki, pokryte są zieloną skórą, podzieloną na wyraźnie zaznaczone pola, z których wyrasta mały kolec. W białym miąższu owocu znajdują się bardzo licznie nasiona w czarnym kolorze. Smak owoców można porównać do kremu ananasowo-poziomkowego, w Peru wyrabia się z nich doskonałe lody. Z kolei sok z Gravioli ma już bardziej ananasowy posmak i może być stosowany jako dodatek do napojów i potraw, np. owsianki, sosów do sałatek i koktajli.

Grawiola

W krajach Ameryki Południowej Graviola od dawna wykorzystywana jest w celach leczniczych. Dzięki przeciwbakteryjnemu i wzmacniającemu działaniu była stałym składnikiem diety mieszkańców tego regionu. Owoce spożywano w ich naturalnej formie lub suszone. Pozostałe części rośliny, jak liście czy korę, stosowano leczniczo na określone dolegliwości.

Graviola działanie

W medycynie ludowej Graviola stosowana jest na choroby serca, astmę, infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, biegunki i do zwalczania pasożytów. Kora, korzenie i liście Gravioli obniżają ciśnienie, mają właściwości uspokajające, pomagają przy gorączce, nadciśnieniu i bólach reumatycznych. Oprócz tego preparaty z Gravioli odznaczają się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Wzmacniają układ immunologiczny, chroniąc tym samym organizm przed chorobami. Dodatkowo obniżają ciśnienie krwi i regulują poziom glukozy. Wywar z  liści Gravioli ma zastosowanie w kuracjach na astmę oskrzelową, choroby żołądka i alergie. Wykazuje też silne działanie rozkurczowe i przeciwbólowe. Działa uspokajająco i łagodzi objawy padaczki.

Graviola właściwości

Wyciąg z liści Gravioli zawiera szereg związków biologicznie aktywnych – flawonoidy, kwasy fenolowe i alkaloidy. Z kolei w owocach tej rośliny znajdziemy wiele cennych witamin: m.in. witaminę A, witaminy z grupy B, a także witaminę K, C, E i kwas foliowy. Graviola obfituje również w minerały: fosfor, żelazo, magnez, cynk, sód i wapń. Zdaniem niektórych naukowców Graviola może być skutecznym preparatem do walki z nowotworami – rakiem piersi, rakiem prostaty, czy rakiem płuc. Zawarte w gravioli acetogeniny annonaceowe mają niszczyć komórki rakowe i nie dopuszczać do ich rozprzestrzeniania się. Ponoć już przy bardzo niskich dawkach substancje z Gravioli hamują zmiany nowotworowe. Acetogeniny mają działać jak inhibitory procesów enzymatycznych zachodzących w błonach komórek rakowych, oszczędzają zdrowe komórki. Preparaty z Gravioli stosuje się również jako środki niwelujące szkodliwe, uboczne skutki klasycznej chemioterapii. Badania kliniczne nad skuteczności Gravioli w leczeniu nowotworów nadal trwają – tak więc przesądzanie już teraz o jej skuteczności może być przedwczesne…

Graviola herbata

W celach leczniczych stosuje się wywar z suszonych liści Gravioli. Stosujemy (w zależności od potrzeby) 5, 10 lub 20 gramów suszu. Odpowiednią porcję wrzucamy do 3/4 litra zimnej nieprzegotowanej wody. Gotujemy powoli, na małym ogniu. Od momentu wrzenia gotujemy napar jeszcze przez 5 minut – również na bardzo małym ogniu. Następnie odstawiamy do ostudzenia i naciągnięcia. Wywar pijemy w ciągu dnia pomiędzy posiłkami – nie później jednak niż 40 minut od ostatniego. Napój powinien mieć temperaturę pokojową. Stosuje się również jedną płaską łyżeczkę suszu zmieszaną z 250 ml wody lub soku. Napój najczęściej pije się dwa razy dziennie.

Graviola cena

Preparaty z Graviolą sprzedawane są również jako suplementy diety. Dostępny jest sok z owoców Gravioli, tabletki i kapsułki. Zawsze należy czytać ulotki takich preparatów – a najlepiej skonsultować ich użycie z lekarzem. Ceny takich preparatów kształtują się od 20 do zł za produkt.

Graviola skutki uboczne

Preparaty z Gravioli mogą powodować skutki uboczne. Najważniejsze z nich to nudności, wymioty, biegunka i bóle głowy. Najczęściej objawy te są skutkiem przedawkowania Gravioli. Przeciwwskazania do stosowania preparatów z Gravioli: niskie ciśnienie krwi, stosowanie leków na nadciśnienie i na cukrzycę, choroby nerek, choroby wątroby, ciąża, karmienie piersią. Graviola nie powinna być spożywana przez osoby z chorobą Parkinsona. Pamiętajmy również, że stosowanie preparatów z Gravioli powinniśmy skonsultować z lekarzem, jeżeli chorujemy na poważne choroby jest to konieczne! Nigdy nie stosujmy leczniczo preparatów z Gravioli na własną rękę, a tym bardziej zamiast przepisanych przez lekarza lekarstw.