Gdzie rośnie herbata?

Gdzie rośnie herbata?

Tea plantations in IndiaHerbatę uprawia się głównie między zwrotnikami Raka i Koziorożca – w ponad 30 krajach świata.

Głównymi producentami herbaty na świecie są kraje Azji – Indie, Chiny, Japonia, Sri Lanka, Indonezja, Tajwan, Pakistan, Malezja, Birma, Wietnam, Iran i Turcja.

W Indii, najbardziej rozpoznawalnymi prowincjami herbacianymi są Assam i Darjeeling. Ponadto herbatę produkuje się również w prowincjach: Dooars, Nilgiri, Sikkim, Terai, Travancore. W Chinach plantacje herbaty zlokalizowane są głównie w zachodniej grupie prowincji, przylegających do granicy z Tybetem i w prowincjch wschodnich, przylegających do morza. Herbatę uprawia się między innymi w: Zhejiang, Hunan, Syczuan, Fujian, Yunnan, Fukien i Anhui.

Japończycy produkują, piją i eksportują wyłącznie herbaty zielone. Uprawy znajdują się niedaleko góry Fuji w prowincji Shizuoka.

Sri Lanka (Cejlon) – gatunki najwyższej jakości produkowane są na wschodzie w prowincja Uva, na zachodzie – prowincja Dimbula i w prowincji Nuwara Eliya. Indonezja – herbatę produkuje się na Jawie i Sumatrze. Tajwan – cała wyspa posiada idealne warunki do uprawy herbaty, szczególnie jej centralna część – powiat Nantou.

W Afryce uprawą i produkcją herbaty zajmują się mieszkańcy Kamerunu, Kenii, Sudanu, Ugandy, Tanzanii, Malawi, Południowej Rodezji, Mozambiku, Konga, Ruandy, Burundi, Mali, RPA oraz wysp Mauritius i Azorskich. Produkowane są tu przede wszystkim czarne herbaty wykorzystywane do mieszanek. Zaspokajają w większości rynki rodzime. W niewielkich ilościach są eksportowane.

W Ameryce Południowej herbatę uprawia się w Brazylii, Argentynie, Ekwadorze, Peru i w niewielkich ilościach w Chile, Kolumbii i Boliwii, a w Ameryce Środkowej – w Meksyku, Gwatemali i na Jamajce. Herbata produkowana jest też w Północnej Australii (Queensland) oraz w krajach Oceanii, Nowej Gwinei (Papua) i na wyspach Fidżi.

Herbatę produkuje się również w Gruzji – na plantacjach Batumi. Obecnie jednak produkcja zaspokaja jedynie 10 proc. krajowego zapotrzebowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]