Bergamotka

Bergamotka

bergamotkaTa odmiana pomarańczy znana jest głównie z tego, że wytwarza się z niej olejek bergamotowy stosowany między innymi w produkcji herbaty Earl Grey. Wykorzystywana jest również w produkcji kosmetyków i aromaterapii. 

Bergamotka to niewielkie drzewo lub krzew o wysokości do 5 m. Sądzi się, że pochodzi z Indii. Uprawiana jest głównie we Włoszech – w Kalabrii. Owoce bergamotki to okrągławe jagody o gorzkim smaku i długości 6-8 cm. Mają gładką, żółtawozielonkawą skórę i pachnący, kwaśny miąższ.

Właśnie ze skórki owoców bergamotki wytwarza się olejek bergamotowy. Stosowany jest on do aromatyzowania herbaty Earl Grey, oraz w produkcji perfum i w lecznictwie – przy problemach układu trawiennego.

Kąpiel lub masaż z dodatkiem preparatów z bergamotką uspokaja i działa antydepresyjne, doskonale łagodzi bóle mięśniowe po wysiłku fizycznym. Ma również pozytywny wpływ na skórę – wygładza ją, nawilża i tonizuje, jednocześnie oczyszczając i pobudzając do regeneracji. Cytrusowy zapach orzeźwia i przynosi ulgę w przeziębieniu, kaszlu i grypie, oczyszcza bowiem powietrze i ma działanie przeciwwirusowe.

[Głosów:12    Średnia:2.9/5]