Bawarka

Bawarka

Ginger teaHerbata z mlekiem? Specjaliści uważają, że herbata z mlekiem nie traci swoich właściwości, a taki napar ma wysoką wartość odżywczą i korzystnie wpływa na odporność organizmu (stosuje się go przy profilaktyce chorób nerek i serca).

Połączenie herbaty z mlekiem szczególnie upodobała sobie księżniczka bawarska Elżbieta Charlotta z Palatynatu i to z okazji jej ślubu z Filipem Orleańskim ponoć nazwano ten napój bawarką.

Inni z kolei są zdania, że zwyczaj dolewania mleka, czyli popularna u nas „bawarka” wcale nie wywodzi się z Bawarii, ani z Anglii, gdzie do herbaty również dodaje się mleka, lecz z… Mandżurii. Ale dolewanie mleka w Anglii ma tradycję:ponieważ liście herbaty były drogie, uzupełniano napar w filiżankach tanim w owych czasach mlekiem.

Są różne szkoły przygotowywania bawarki. Jednak wszystkie posiadają stały element: herbatę i mleko. Można do ciepłego mleka dolać herbatę, lub… na odwrót. Anglicy uważają, że jedyny poprawny sposób to ten drugi. Zwolennicy słodkich napojów mogą dosłodzić bawarkę miodem lub użyć skondensowanego, słodkiego mleka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]