Alkaloidy

Alkaloidy

Assortment of tea isolated on whiteAlkaloidy to naturalnie występujące związki chemiczne, głównie pochodzenia roślinnego. Silnie oddziałują na organizm człowieka. Uważa się, że są celowo wytwarzane przez rośliny w celu określonego oddziaływania na roślinożerców. Wiele alkaloidów podawanych w odpowiednio małych dawkach to skuteczne leki na różne choroby: np. morfina, kodeina, chinina. Są również składnikami używek.

Jednym z najważniejszych alkaloidów występujących w herbacie jest kofeina (Coffeinum), nazywana również – z racji tego, że pochodzi z herbaty – teiną. Pomimo tego, iż jej zawartość w suszu herbaty jest większa (2-3%) niż w przypadku ziaren kawy (1%), do gotowego napoju przechodzi w znacznie mniejszej ilości z powodu mało intensywnego parzenia.

Rozbieżność w doświadczanych doznaniach czy skutkach działania kofeiny pochodzących z herbaty lub kawy może być związana z faktem, iż oprócz kofeiny rośliny te zawierają różny zasób alkaloidów. Na przykład w herbacie – działające stymulująco na akcję serca teofilinę i teobrominę oraz inne substancje (np.polifenole).

Filiżanka mocnej herbaty zawiera taką ilość kofeiny, która wpływa korzystnie na organizm człowieka. Kofeina pobudza korę mózgową, dlatego też zmniejsza zmęczenie fizyczne oraz psychiczne, ułatwia procesy myślowe, poprawia oddech, ciśnienie krwi oraz czynność serca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]